31 mart soyırımı Azərbaycan xalqının qan yaddaşında ən faciəli hadisələrdən biri kimi qalacaq
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100-cü ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Əvvəlcə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova kütləvi qanlı qırğınların ermənilərin xalqımıza qarşı iki əsr davam edən mənfur siyasətinin  təzahürü olduğunu bildirib. 1918-ci ilin mart-aprel aylarında ermənilərin Bakıda, Qubada, Şamaxıda, digər şəhər və rayonlarımızda törətdikləri qanlı faciələrdən danışan institut direktoru qeyd edib ki, mənfur düşmən bu hadisələr zamanı on minlərlə günahsız insanı qətlə yetirib, kəndləri, qəsəbələri, şəhərləri viran edib.
Akademik İ.Hüseynova ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ilk dəfə bu qanlı hadisəyə siyasi və hüquqi qiymət verildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən soyqırımının tarixi köklərindən danışıblar.

Геноцид 31 марта останется в кровавой памяти азербайджанского народа как одно из самых трагических событий
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось мероприятие в связи с 100-летней годовщиной геноцида азербайджанцев 1918 года.
Вначале минутой молчания была почтена память жертв геноцида.
Выступившая на мероприятии директор института, академик Ирада Гусейнова отметила, что массовые кровавые погромы были проявлением ненавистной политики армян, продолжавшейся против нашего народа около двух веков. Говоря о кровавых трагедиях, учиненных армянами в Баку, Губе, Шамахе, в других наших городах и районах в марте-апреле 1918 года, директор института отметила, что во время этих событий коварными врагами были убиты десятки тысяч невинных людей, разрушены поселки, села и города.
Академик И.Гусейнова отметила, что по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева впервые это кровавое событие получило политическую и юридическую оценку.
Другие выступившие на мероприятии рассказали об исторических корнях геноцида, совершенного армянами против азербайджанцев.