AMEA Zoologiya İnstitutunun əməkdaşları Rusiya Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstititunda ezamiyyətdə olublar
AMEA Zoologiya İnstitutunun “Quru onurğasızları” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nigar Yusifova və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin baş laborantı Hamyə Tahirova 2-9 fevral 2018-ci il tarixlərində Sankt-Peterburq şəhərində yerləşən Rusiya Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstititunda ezamiyyətdə olublar.
N.Yusifova Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin “Biologiya və Torpaq Elmləri” fakültəsinin aparıcıelmi işçisi, Rusiya Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutunun Kariosistematika şöbəsinin (Department of Caryosystematics) böyük elmi işçisi Vladimir Luxtanov ilə Talış bölgəsinin gündüz kəpənəklərinin DNT barkodlaşdırılması (DNA Barcoding) haqqında müzakirələr  aparıblar.
H.Tahirova isə Rusiya Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutu “Dəniz tədqiqatları” laboratoriyasının baş elmi işçisi, quru və şirin su molyusklarının kolleksiya kuratoru Pavel Kiyaşkonun rəhbərliyi altında quru molyusklarının müasir təsnifatı, onların yayılma arealları mövzusunda kurs keçmiş, həmçinin onların müasir metodlarla təyin olunması ilə bağlı təcrübələr qoymuş və kolleksiyada saxlanılma üsullarını mənimsəmişdir.
N.Yusifova və H.Tahirova REA Zoologiya İnstitutunun muzeyində buzlaşma dövründən qalmış mamontların, həmçinin heyvanlar aləminin müxtəlif qruplarına aid olan növlərin ekspanatları ilə tanış olublar.
Səfər zamanı institut əməkdaşları Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Rusiya Elmlər Akademiyasının tabeliyində olan “Rıbaçiy” Bioloji Stansiyasının direktoru Nikita Çernetsov, “Həşəratların sistematikası” laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Sergey Sinyov, biologiya elmləri doktoru, professor Kirill Qalaktionov, biologiya elmləri namizədi İqor Danilov ilə görüşlər keçiriliblər. Görüşlər zamanı AMEA Zoologiya İnstitutunun gənc mütəxəssisləri ilə gələcəkdə birgə işlərin görülməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Сотрудницы Института Зоологии НАНА были в командировке в Институте Зоологии Российской Академии Наук
Младшая научная сотрудница лаборатории «Наземных беспозвоночных» Института Зоологии НАНА Нигяр Юсифова и старшая лаборантка отдела Общественных связей Хамия Тагирова 2-9 февраля 2018-го года были в командировке в Институте Зоологии Российской Академии Наук в городе Санкт-Петербург. Н.Юсифова провела обсуждения с ведущим научным сотрудником Биолого-почвенного факультета Санкт-Петербургского Государственного Университета, старшим научным сотрудником отдела Кариосистематики (Department of Caryosystematics)  Института Зоологии Российской Академии Наук Владимир Лухтановым  о ДНК баркодировании (DNA Barcoding) дневных бабочек Талышской зоны.
В свою очередь Х.Тагирова под руководством старшего научного сотрудника лаборатории Морские исследования Российской Академии Наук, куратор коллекций моллюсков наземных и пресных вод Павла Кияшко прошла курс о современной классификации, об ареалах распространения, а также поставила опыты по их определению по современным методам и изучила способы хранения в коллекциях. Н.Юсифова и Х.Тагирова ознакомилась с экспонатами мамонтов, оставшимися от ледникового периода,  а также экспонатами разных видов животного мира в Зоологическом Музее РАН. Во время поездки сотрудницы провели встречи с рядом сотрудников РАН, в том числе с  член корреспондентом РАН, директором Биологической Станции «Рыбачий» при Российской Академии Наук Никита Чернецовым, с заведующим лабораторией «Систематика насекомых», доктором биологических наук Сергеем Синевым, доктором биологических наук, профессор Кирил Галактионовым,  кандидатом биологических наук Игорь Даниловым. В ходе встреч стороны обменялись мнениями о совместной работе в дальнейшем с молодыми специалистами Института зоологии НАНА.