AMEA Zoologiya İnstitutunun əməkdaşları Rusiya Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstititunda ezamiyyətdə olublar
AMEA Zoologiya İnstitutunun “Quru onurğasızları” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nigar Yusifova və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin baş laborantı Hamyə Tahirova 2-9 fevral 2018-ci il tarixlərində Sankt-Peterburq şəhərində yerləşən Rusiya Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstititunda ezamiyyətdə olublar.
N.Yusifova Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin “Biologiya və Torpaq Elmləri” fakültəsinin aparıcıelmi işçisi, Rusiya Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutunun Kariosistematika şöbəsinin (Department of Caryosystematics) böyük elmi işçisi Vladimir Luxtanov ilə Talış bölgəsinin gündüz kəpənəklərinin DNT barkodlaşdırılması (DNA Barcoding) haqqında müzakirələr  aparıblar.
H.Tahirova isə Rusiya Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutu “Dəniz tədqiqatları” laboratoriyasının baş elmi işçisi, quru və şirin su molyusklarının kolleksiya kuratoru Pavel Kiyaşkonun rəhbərliyi altında quru molyusklarının müasir təsnifatı, onların yayılma arealları mövzusunda kurs keçmiş, həmçinin onların müasir metodlarla təyin olunması ilə bağlı təcrübələr qoymuş və kolleksiyada saxlanılma üsullarını mənimsəmişdir.
N.Yusifova və H.Tahirova REA Zoologiya İnstitutunun muzeyində buzlaşma dövründən qalmış mamontların, həmçinin heyvanlar aləminin müxtəlif qruplarına aid olan növlərin ekspanatları ilə tanış olublar.
Səfər zamanı institut əməkdaşları Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Rusiya Elmlər Akademiyasının tabeliyində olan “Rıbaçiy” Bioloji Stansiyasının direktoru Nikita Çernetsov, “Həşəratların sistematikası” laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Sergey Sinyov, biologiya elmləri doktoru, professor Kirill Qalaktionov, biologiya elmləri namizədi İqor Danilov ilə görüşlər keçiriliblər. Görüşlər zamanı AMEA Zoologiya İnstitutunun gənc mütəxəssisləri ilə gələcəkdə birgə işlərin görülməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Employees of the Institute of Zoology of ANAS visited the Institute of Zoology of the Russian Academy of Sciences
A junior researcher of the Dry Invertebrates Department, Nigar Yusifova and senior laboratory assistant of the Public Relations Department of the Institute of Zoology Hamya Tahirova were at business trip on February 2-9, 2018 at the Institute of Zoology at the Russian Academy of Sciences in St. Petersburg.
N.Yusifova has discussed about the DNT barcoding (DNA Barcoding) of daytime butterflies of Talysh region with senior researcher of the Department of Caryosystematics of the Russian Academy of Sciences and the leading researcher of the Department of Biology and Soil Science at the St. Petersburg State University.
H. Tahirova passed a course on modern classification of dry molluscs, their propagation spaces, have also experimented with their methods of contemporary methods and adopted the methods of detention in the collection under the leadership of a senior researcher at the Laboratory of Maritime Research and curator of dry and sweet water molluscs at the Institute of Zoology of the Russian Academy of Sciences, Pavel Kiyashko.
N.Yusifova and H.Tahirova got acquainted with the exposed mammoths, as well as exponents of species belonging to different groups of animals from the era of ice age in the museum of the Institute of Zoology of REA.
During the visit, the staff of the institute has met the Corresponding Member of the Russian Academy of Sciences, Director of the Ribach Biological Station under the Russian Academy of Sciences Nikita Chernetsov, Head of the Laboratory of Insects Systematics, Doctor of Biological Sciences Sergei Sinyov, Doctor of Biological Sciences, Professor Kirill Galaktionov, PhD on Biological Sciences Igor Danilov. During the meetings, the parties exchanged views on joint work with young specialists of the Institute of Zoology of ANAS.