Alimlər tərəfindən qripi məhv edən zərərsiz ultrabənövşəyi lampa hazırlanıb
Bu gün xəstəxana və laboratoriyalarda mikrobları məhv etmək məqsədiylə ultrabənövşəyi şüalardan istifadə olunur. Lakin bu metod insan sağlamlığı üçün təhlükə yarada bilər. Amerikalı fiziklər artıq müəyyənləşdiriblər ki, ultrabənövşəyi dalğaları qısaltdıqda insana zərər yetirmədən mikrobları məhv etmək mümkündür.
Belə ki, ABŞ-ın Nyu-York şəhərində yerləşən Kolumbiya Universitetinin Tibb Mərkəzinin fizikaçı alimi Devid Brennerin rəhbərliyi altında bir qrup tədqiqatçı tərəfindən dörd il ərzində qısa ultrabənövşəyi dalğalar öyrənilib. Alimlər qənaətə gəlib ki, bu cür dalğalar insanın gözünün buynuzlu qişasına və dərisinə heç bir zərər vermədən mikrobları öldürür. Hətta müəyyənləşdirilib ki, daha qısa ultrabənövşəyi dalğaları insanların çox olduğu yerlərdə də istifadə etmək olar.
Beləliklə, Brennerin rəhbərlik etdiyi bir  qrup alim tərəfindən insan sağlamlığı üçün təhlükəsiz olan ultrabənövşəyi lampa hazırlanıb.

Физики создали безвредную ультрафиолетовую лампу, убивающую грипп
Больницы и лаборатории часто используют ультрафиолетовый свет для уничтожения микробов, но у этого метода есть один недостаток – ультрафиолет может нанести вред человеку. Однако американские физики установили, что люди могут быть в безопасности, для этого нужно лишь сократить длину волны ультрафиолета.
В течение четырех лет ученые под руководством физика Дэвида Бреннера из Медицинского центра Колумбийского университета в Нью-Йорке изучали более короткие ультрафиолетовые волны и пришли к выводу: такие волны не могут проникать сквозь роговицу глаза или кожу человека, но при этом убивают микробов. Следовательно, волны ультрафиолета меньшей длины можно использовать в присутствии человека. Например, в переполненных самолетах, в школах, на фабриках, а также в операционных и лабораториях.
Свойствами коротких волн ультрафиолета Бреннер заинтересовался пять лет назад, после того как его друг умер, заразившись устойчивыми к лекарствам бактериями. «Я объявил свою личную войну супербактериям», – сказал Бреннер.