AMEA Zoologiya İnstitutunun əməkdaşı Azərbaycan Nar İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyasının təşkil etdiyi tədbirdə iştirak edib
25 yanvar 2018-ci il tarixində Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan Nar İstehsalçılar və İxracatçılar Assosiasiyasının (ANİİA) 2017-ci ildə Azərbaycanda nar istehsalı və ixracatı ilə bağlı məlumat və hesabat xarakterli iclası keçirilib. İclasda ANİİA-nın sədri Fərhad Qaraşov və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) prezidenti Rüfət Məmmədov narçıların problemləri ilə yaxından tanış olublar.  Tədbirə dəvət olunmuş Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndələri və sahibkarlarla yanaşı, Zoologiya İnstitunun əməkdaşı, Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin elmi işçisi Gülnar Qəhrəmanovada təkliflərləçıxış edib. Əməkdaşımız kənd təsərrüfatı məhsullarının, xüsusən də nar və nar məhsulları istehsalı və ixracı ilə məşğul olan sahibkarların xarici mütəxəssislərə üstünlük verməsi problemini diqqət mərkəzinə çəkib. G.Qəhrəmanova yerli mütəxəssislərin Azərbaycanın torpaq və iqlim şəraiti, bitki örtüyü, yerli sortlar, zərərvericilərin növ tərkibi və s. haqqında daha dəqiq və ətraflı məlumata malik olmalarını vurğulayaraq fikrini əsaslandırıb. AZPROMO-nun prezidenti əməkdaşımızın qaldırdığı məsələni dəstəkləyərək sahibkarları yerli mütəxəssis və alimlərlə əlaqə saxlamağa və onların təcrübələrindən yararlanmağa dəvət edib.

Employee of the Institute of Zoology of ANAS attended the event organized by Azerbaijan Association of Pomegranate Producers and Exporters
Baku Business Center hosted a meeting of report and information character on the pomegranate production and export in Azerbaijan in 2017 by the Association of Pomegranate Producers and Exporters (ANIIA) on January 25, 2018. Chairman of ANIIA, Farhad Garashov and President of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) Rufat Mammadov were closely acquainted with the problems of narcotics. Along with representatives of the Azerbaijan Confederation of Entrepreneurs, Ministry of Agriculture and entrepreneurs invited to the event, Gulnar Gahramanova, a researcher of the Institute of Zoology, a researcher at the Applied Zoology Center. Our employee has focused attention on the issue of the preferences of entrepreneurs dealing with the production and export of agricultural products, especially pomegranate. G. Gahramanova informed local specialists about the soil and climatic conditions of Azerbaijan, vegetation cover, local varieties, types of pests, etc. and justified her position by emphasizing that she had more accurate and detailed information about it. The President of AZPROMO supported the issue raised by our staff and invited entrepreneurs to contact local experts and academics and take advantage of their experience.