AMEA-da 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
AMEA-nın Əsas binasında Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Tədbir çərçivəsində 20 Yanvar Fondunun direktoru Şövqi Bünyadovun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə çap olunmuş "20 Yanvar hadisəsi və aprel döyüşlərinin milli ruhumuzun inkişafındakı rolu" adlı kitabı da təqdim edilib.
Əvvəlcə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Sonra GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqilliklə bağlı milli təfəkkürünün inkişafındakı rolundan danışıb. O, xalqın demokratiya və milli azadlıq uğrunda mübarizəsini boğmaq məqsədilə sovet rəhbərliyi tərəfindən Bakıya qoşun yeridildiyini və nəticədə 146 nəfərin öldürüldüyünü, 744 nəfərin yaralandığını və 841 nəfərin qanunsuz həbs olunduğunu bildirib. F.Salmanov şəhidlər sırasında AMEA-nın Polimer Materialları və Riyaziyyat və Mexanika institutlarının əməkdaşlarının da olduğunu vurğulayıb.
O, bu qanlı hadisəyə ilk siyasi qiyməti ümummilli lider Heydər Əliyevin 21 yanvar 1990-cı ildə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində keçirdiyi yığıncaqda verdiyini və faciəni törədənləri kəskin şəkildə tənqid etdiyini deyib.
Azərbaycanın geosiyasi cəhətdən mürəkkəb coğrafi regionda yerləşdiyini deyən F.Salmanov baş verən hadisələrin xalqın mübarizə əzmini sındıra bilmədiyini, milli iradə sayəsində ölkəmizin yenidən müstəqillik əldə etdiyini bildirib.
GAMŞ sədri bu gün çağdaş Azərbaycan Respublikasının siyasi, iqtisadi və hərbi cəhətdən önəmli gücə malik olduğunu qeyd edib və 2016-cı ilin aprel döyüşlərində Ermənistan ordusu üzərində əldə edilən qələbənin bunun bariz nümunəsi olduğunu söyləyib.
Sonra Şövqi Bünyadov çıxış edərək müəllifi olduğu kitab barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. O, nəşrin ən yeni dövr Azərbaycan tarixinin iki önəmli hadisəsinə - 20 Yanvar faciəsinə və 2016-cı il aprel döyüşlərinin təhlilinə həsr edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, kitabda iki hadisə arsında müqayisələr aparılıb, lider-millət vəhdətinin əhəmiyyəti araşdırılıb. Ş.Bünyadov, həmçinin nəşrdə ulu öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq hadisələrlə bağlı bəyanatlarının, çıxışlarının, əmr və fərmanlarının təqdim edildiyini söyləyib.
Tədbirdə, həmçinin Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sübhan Talıblı, Azərbaycan Dövlət İdarəçilik Akademiyasının doktorantı Məzahir Əfəndiyev və digərləri çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin baş verdiyi ərəfədə ölkəmizdə gedən siyasi proseslər, habelə hadisələrə verilən hüquqi qiymət barədə danışıblar.

В НАНА состоялось мероприятие, посвященное 28-й годовщине трагедии 20 Января
В Главном здании НАНА по инициативе Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) состоялась церемония поминовения, посвященная 28-й годовщине трагедии 20 Января.
В рамках мероприятия прошла презентация книги директора Фонда 20 Января Шовги Буниятова - «Роль событий 20 Января и апрельских боев в развитии нашего национального духа», увидевшей свет при финансовой поддержке Совета государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики.
Вначале минутой молчания была почтена память шехидов.
Затем председатель СМУС, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов в своем выступлении рассказал о роли трагедии 20 Января в развитии национального мышления о независимости и свободе азербайджанского народа. С целью подавить борьбу народа за национальную свободу и демократию, в Баку вторгнулись советские войска, в результате чего 146 человек были убиты, 144 человек ранены, а 841 человек незаконно арестованы.
Ф.Салманов подчеркнул, что среди шехидов находились также сотрудники институтов Полимерных материалов и Математики и механики НАНА.
Отмечалось, что первая политическая оценка этим кровавым событиям была дана общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 21 января 1990 года на собрании, состоявшемся в постоянном представительстве Азербайджана в Москве. Зачинщики трагедии были резко раскритикованы великим лидером.
Председатель СМУС отметил, что сегодня современная Азербайджанская Республика обладает большой политической, экономической и военной силой, о чем свидетельствует победа, одерженная над армянскими войсками в апрельских боях 2016 года.
Далее Шовги Буниятов в своем выступлении проинформировал участников мероприятия о своей книге. Он сообщил, что издание посвящено анализу двух важных событий новейшей истории Азербайджана - трагедии 20 Января и апрельских боев 2016 года. Было сказано, что в книге проводится сравнительный анализ этих событий, разъясняется значение единства лидер-нация. Ш.Буниятов отметил, что в издании также представлены выступления, заявления, приказы и указы великого лидера Гейдара Алиева и Президента Азербайджана Ильхама Алиева, связанные с соответствующими событиями.
На мероприятии научный сотрудник Института востоковедения, доктор философии по истории, доцент Субхан Талыблы, докторант Азербайджанской государственной академии управления Мазахир Эфендиев и другие выступившие рассказали о политических процессах, происходивших в нашей стране накануне трагедии 20 Января, а также правовой оценке, которая была дана этим событиям.