AMEA-nın prezidenti Monqolustanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif ƏlizadəMonqolustanın ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bold Ravdan ilə görüşüb.
Akademik Akif Əlizadə qonağı salamladıqdan sonra onu yeni vəzifəyə təyinatı münasibətilə təbrik edib. AMEA rəhbəri akademiyanın yaranma tarixi və inkişafı haqqında danışıb. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən AMEA-ya böyük diqqət və qayğı göstərildiyini deyən akademik Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində sistemli islahatlar aparıldığını diqqətə çatdırıb. AMEA-nın prezidenti akademiyanın elmi müəssisələri ilə MDB ölkələri, eləcə də Avropanın elmi mərkəzləri arasında elmi-tədqiqat və innovasiya sahələrində müştərək layihə və proqramların həyata keçirildiyini deyib.
Öz növbəsində, səfir Bold Ravdan səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Tərəflər arasında əlaqələrin genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar olduğunu bildirən diplomat AMEA ilə Monqolustan Elmlər Akademiyası arasında sıx əməkdaşlığın yaranması üçün səylərini əsirgəməyəcəyini deyib.
Görüşdə tərəflər arasında aqrar elmlər sahəsində əməkdaşlığın inkişaf mexanizmləri və perspektivləri müzakirə edilib. Hər iki ölkənin akademiyaları arasında əməkdaşlığa dair sənədinin hazırlanması və gələcəkdə bununla bağlı görüşlər keçirməyin vacibliyi vurğulanıb.
Sonda səfir Bold Ravdan və akademik Akif Əlizadə bir-birlərinə xatirə hədiyyələri təqdim ediblər.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva da iştirak edib.

Президент НАНА встретился с послом Монголии в нашей стране
Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде встретился с новоназначенным чрезвычайным и полномочным послом Монголии в нашей стране Болдом Равданом.
Поприветствовав гостя, академик Акиф Ализаде поздравил его с новым назначением. Руководитель НАНА рассказал послу об истории создания и развитии Академии. Отметив, что руководство страны всегда уделяет НАНА большое внимание и заботу, академик добавил, что в Азербайджане осуществляются системные реформы в области интеграции науки и образования. Президент НАНА сообщил, что между научными учреждениями Академии и научными центрами стран СНГ, а также Европы реализуются совместные проекты и развивающие программы в научно-исследовательской и инновационной сферах.
В свою очередь, посол Болд Равдан выразил свою благодарность руководству НАНА за радушный прием. Отметив, что имеются хорошие возможности для расширения связей между сторонами, дипломат сообщил, что сделает все от него зависящее для налаживания тесного сотрудничества между НАНА и Академией наук Монголии.
На встрече были обсуждены механизмы развития и перспективы сотрудничества между сторонами в сфере аграрных наук. Было подчеркнута необходимость в подготовке документа по сотрудничеству между академиями обеих стран и проведении в будущем встреч в связи с этим.
В заключение посол Болд Равдан и академик Акиф Ализаде обменялись памятными подарками.
На встрече также приняли участие вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев и начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева.