AMEA-nın prezidenti Monqolustanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif ƏlizadəMonqolustanın ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bold Ravdan ilə görüşüb.
Akademik Akif Əlizadə qonağı salamladıqdan sonra onu yeni vəzifəyə təyinatı münasibətilə təbrik edib. AMEA rəhbəri akademiyanın yaranma tarixi və inkişafı haqqında danışıb. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən AMEA-ya böyük diqqət və qayğı göstərildiyini deyən akademik Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində sistemli islahatlar aparıldığını diqqətə çatdırıb. AMEA-nın prezidenti akademiyanın elmi müəssisələri ilə MDB ölkələri, eləcə də Avropanın elmi mərkəzləri arasında elmi-tədqiqat və innovasiya sahələrində müştərək layihə və proqramların həyata keçirildiyini deyib.
Öz növbəsində, səfir Bold Ravdan səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Tərəflər arasında əlaqələrin genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar olduğunu bildirən diplomat AMEA ilə Monqolustan Elmlər Akademiyası arasında sıx əməkdaşlığın yaranması üçün səylərini əsirgəməyəcəyini deyib.
Görüşdə tərəflər arasında aqrar elmlər sahəsində əməkdaşlığın inkişaf mexanizmləri və perspektivləri müzakirə edilib. Hər iki ölkənin akademiyaları arasında əməkdaşlığa dair sənədinin hazırlanması və gələcəkdə bununla bağlı görüşlər keçirməyin vacibliyi vurğulanıb.
Sonda səfir Bold Ravdan və akademik Akif Əlizadə bir-birlərinə xatirə hədiyyələri təqdim ediblər.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva da iştirak edib.

President of ANAS met with Mongolia's ambassador to Azerbaijan
President of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Akif Alizade met with Mongolia's newly appointed ambassador to Azerbaijan Bold Ravdan.
Academician Akif Alizadeh greeted the guest and congratulated him on his appointment. The head of ANAS spoke about the history and development of the Academy. Noting that the country's leadership has paid great attention to the ANAS, the academician underlined that systematic reforms in the field of science and education were implemented in Azerbaijan. The President of ANAS emphasized joint projects and programs in the scientific and research and innovation fields between the academic institutions of the Academy and the CIS countries, as well as the scientific centers of Europe.
In turn, the ambassador thanked the leadership of ANAS for the sincere reception. Noting that there are good opportunities for expanding ties between the two sides, the diplomat underlined that, he would spare no efforts for the establishment of close cooperation between ANAS and the Mongolian Academy of Sciences.
During the meeting the sides discussed the development mechanisms and prospects of cooperation in the field of agrarian science. It is important to prepare a document on cooperation between the academies of both countries and to hold meetings in the future.
At the end, Ambassador Bold Ravdan and academician Akif Alizade presented memorable gifts to each other.
Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev and Head of International Relations Department of ANAS Presidium, PhD in Biology Esmira Alirzayeva also attended the meeting.