Akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistanın “Kitab dünyası” qəzetinə müsahibə verib
AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistanın “Kitab dünyası” qəzetinə müsahibə verib.
Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələrinin inkişaf tarixindən, ortaq kökə əsaslanan hər iki xalqın qədim və zəngin ədəbiyyat ənənələrindən bəhs edən akademik İsa Həbibbəyli müsahibəsində bildirib: “Azərbaycan-özbək ədəbi əlaqələrinin qədim tarixi və zəngin ənənələri vardır. Azərbaycan və özbək əlaqələri yalnız ədəbiyyatla bağlı deyildir. Xalqlarımızı ortaq köklər və böyük tarixi ənənələr bağlayır. Ədəbi əlaqələr xalqlararası münasibətlərin hərəkətverici qüvvəsidir”.
Müsahibədə son dövrlər Azərbaycanda və Özbəkistanda qarşılıqlı ədəbi əlaqələrin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən ətraflı bəhs edilib. Bu istiqamətdə Özbəkistanda Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən İsa Həbibbəyli mərkəz tərəfindən Azərbaycan ədəbiyyatı nümunələrinin nəşr edilməsi, görkəmli Azərbaycan yazıçısı Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərinin özbək dilində çapa hazırlaması layihələrinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Müsahibədə Azərbaycan-özbək ədəbi əlaqələrinin inkişafı istiqamətində Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda görülən işlər barədə danışılıb. İnstitutda 2016-cı ildə Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin qarşılıqlı əməkdaşlıq üzrə əhəmiyyətli tədqiqatlar aparmaq üçün yaradıldığı diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda özbək “altmışıncıları”nın görkəmli nümayəndəsi, Xalq Şairi Camal Kamalla keçirilən görüşdən, Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universiteti ilə imzalanmış əməkdaşlıq memorandumunun perspektivlərindən söhbət açılıb.
Akademik müsahibəsində Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi-elmi və mədəni əlaqələrinin tükənməz mövzu olduğunu, hər iki ölkə üçün böyük əhəmiyyət daşıyan bu əlaqələri dərindən və sistemli şəkildə tədqiq etməyin əhəmiyyətindən danışıb.

Academician Isa Habibbayli gave an interview newspaper to the "World of Books", Uzbekistan
ANAS Vice-President, Director of the Institute of Literature after Nizami, academician Isa Habibbeyli  gave an interview to the "World of Books" newspaper, Uzbekistan.
In his interview, speaking about the history of the development of Azerbaijani-Uzbek literary ties based on the common roots of ancient and rich literary traditions of the two peoples, academician Isa Habibbayli noted: "Azerbaijani-Uzbek literary ties have an ancient history and rich traditions. The relations between Azerbaijan and Uzbekistan concern not only the literary sphere. Our peoples share common roots and great historical traditions. Literary ties are the driving force between peoples".
After the interview, in detail was discussed the work recently done in the development of mutual literary ties in Azerbaijan and Uzbekistan. Highly appreciating the activity of the Azerbaijan Cultural Center named after Heydar Aliyev in this regard, Isa Habibbeyli emphasized the importance of projects to publish samples of Azerbaijani literature by this center, preparation for publication in the Uzbek language of the works of the outstanding Azerbaijani writer Jalil Mammadguluzadeh.
The interview spoke about the work done at the Literature Institute after Nizami Ganjavi in the development of Azerbaijani-Uzbek literary connections. It was brought to the attention that, in order to conduct research on mutual cooperation at the Institute in 2016, was established Azerbaijan-Turkmenistan-Uzbekistan Literary Relations Department. At the same time, it was a meeting held at the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi ANAS with the prominent Uzbek representative of the sixties, People's poet Jamal Kemal, as well as the prospects for a memorandum of cooperation concluded with the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature after Alisher Navoi.
In his interview, academician also touched upon the importance of a deep and systematic study of literary, scientific and cultural ties between Azerbaijan and Uzbekistan.