Akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistanın “Kitab dünyası” qəzetinə müsahibə verib
AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistanın “Kitab dünyası” qəzetinə müsahibə verib.
Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələrinin inkişaf tarixindən, ortaq kökə əsaslanan hər iki xalqın qədim və zəngin ədəbiyyat ənənələrindən bəhs edən akademik İsa Həbibbəyli müsahibəsində bildirib: “Azərbaycan-özbək ədəbi əlaqələrinin qədim tarixi və zəngin ənənələri vardır. Azərbaycan və özbək əlaqələri yalnız ədəbiyyatla bağlı deyildir. Xalqlarımızı ortaq köklər və böyük tarixi ənənələr bağlayır. Ədəbi əlaqələr xalqlararası münasibətlərin hərəkətverici qüvvəsidir”.
Müsahibədə son dövrlər Azərbaycanda və Özbəkistanda qarşılıqlı ədəbi əlaqələrin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən ətraflı bəhs edilib. Bu istiqamətdə Özbəkistanda Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən İsa Həbibbəyli mərkəz tərəfindən Azərbaycan ədəbiyyatı nümunələrinin nəşr edilməsi, görkəmli Azərbaycan yazıçısı Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərinin özbək dilində çapa hazırlaması layihələrinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Müsahibədə Azərbaycan-özbək ədəbi əlaqələrinin inkişafı istiqamətində Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda görülən işlər barədə danışılıb. İnstitutda 2016-cı ildə Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin qarşılıqlı əməkdaşlıq üzrə əhəmiyyətli tədqiqatlar aparmaq üçün yaradıldığı diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda özbək “altmışıncıları”nın görkəmli nümayəndəsi, Xalq Şairi Camal Kamalla keçirilən görüşdən, Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universiteti ilə imzalanmış əməkdaşlıq memorandumunun perspektivlərindən söhbət açılıb.
Akademik müsahibəsində Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi-elmi və mədəni əlaqələrinin tükənməz mövzu olduğunu, hər iki ölkə üçün böyük əhəmiyyət daşıyan bu əlaqələri dərindən və sistemli şəkildə tədqiq etməyin əhəmiyyətindən danışıb.

Академик Иса Габиббейли дал интервью газете «Мир книг» Узбекистана
Вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли дал интервью газете «Мир книг» Узбекистана.
В своем интервью рассказав об истории развития азербайджано-узбекских литературных связей, опирающихся на общие корни древних и богатых литературных традиций двух народов, академик Иса Габиббейли отметил: «Азербайджано-узбекские литературные связи имеют древнюю историю и богатые традиции. Связи между Азербайджаном и Узбекистаном касаются не только литературной сферы. Наши народы объединяют общие корни и большие исторические традиции. Литературные связи являются движущей силой между народами».
После интервью подробно говорилось о работе, проделанной в последнее время в области развития взаимных литературных связей в Азербайджане и Узбекистане. Высоко оценив деятельность Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева в этой связи, Иса Габиббейли подчеркнул значение проектов по изданию данным центром образцов азербайджанской литературы, подготовке к изданию на узбекском языке произведений выдающегося азербайджанского писателя Джалила Мамедкулизаде.
В интервью говорилось о работе, проделанной в Институте литературы имени Низами Гянджеви в области развития азербайджано-узбекских литературных связей. Было доведено до внимания, что в целях проведения исследований по взаимному сотрудничеству в институте в 2016 году был учрежден Отдел литературных связей Азербайджан-Туркменистан-Узбекистан. В то же время речь шла о встрече, проведенной в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА с видным узбекским представителем «шестидесятых», Народным поэтом Джамалом Кемалем, а также о перспективах меморандума о сотрудничества, заключенного с Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
В интервью академик также коснулся важности глубокого и системного изучения литературных, научных и культурных связей между Азербайджаном и Узбекистаном.