Akademik Həsən Əliyevin təbiətin mühafizəsi ilə bağlı gördüyü işlər bu gün də uğurla davam etdirilir
Dekabrın 26-da AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi zalında görkəmli təbiətşünas alim, Dövlət Mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyi ilə əlaqədar respublika elmi konfransı keçirilib.
İştirakçılar əvvəlcə foyedə alimin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətini əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə konfransın Prezident İlham Əliyevin “Akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən təşkil olunduğunu bildirib.
Görkəmli alim Həsən Əliyevin elmə, təhsilə verdiyi töhfələrdən, bu sahələrin inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən danışan AMEA rəhbəri onun ölkəmizdə coğrafiya və torpaqşünaslıq elmlərinin yeni istiqamətlərinin müəyyənləşməsində böyük rolu olduğunu deyib. Diqqətə çatdırılıb ki, akademik Həsən Əliyev zəngin elmi fəaliyyəti müddətində təbiətin mühafizəsinə dair kompleks proqram və layihələri uğurla həyata keçirib. Dünyanın bir sıra ölkələrində keçirilən müxtəlif konfranslarda, seminar və simpoziumlarda təmsil olunan alimin əsərləri elmi ictimaiyyət tərəfindən daim rəğbətlə qarşılanıb.
Akademik A.Əlizadə görkəmli alimin əziz xatirəsinin ürəklərdə daim yaşayacağını vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov təbiətşünas alimin həyat və fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Akademik Həsən Əliyevin keçdiyi çətin, lakin şərəfli ömür yolundan danışan institut direktoru gənc alimlər üçün örnək olan bu ömrün yarım əsrdən çoxunun ölkəmizdə coğrafiya, torpaqşünaslıq elmlərinin inkişafına və ekologiya məsələlərinə həsr edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, akademik Həsən Əliyev Coğrafiya İnstitutuna rəhbərlik etdiyi illərdə torpaq-ekoloji tədqiqatlara və meşəçilik elminin inkişafına geniş yer verib, Azərbaycanda 40 min hektardan artıq meşə altından çıxmış torpaqlardan daha səmərəli istifadə etməyin yollarını müəyyənləşdirib. Alim ilk dəfə dağ yamaclarında az istifadəli torpaqlarda quru fitomeliorasiya işlərinin həyata keçirilməsinin elmi təşkilini uzun illər araşdırıb, ömrünün sonunadək həmin tədqiqatları davam etdirib.
R.Məmmədov qeyd edib ki, görkəmli alim hələ sovet dövründə Azərbaycanda beynəlxalq bioloji proqramın işlənib hazırlanmasında yaxından iştirak edib. Həsən Əliyev Böyük Qafqazın dağ-çəmən torpaqlarını öyrənməklə bütün Qafqazın torpaqlarının yaranması və yayılması qanunauyğunluqlarını təhlil edib.
Tədbirdə Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseyn Bağırovun “Akademik H.Əliyev və Azərbaycanda təbiəti mühafizə” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Nazir təbii ehtiyatların tədqiqi, təbiətdən istifadənin elmi cəhətdən əsaslandırılması və onun mühafizəsinin təşkili sahəsində alimin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Həmçinin Azərbaycan təbiətinin, xüsusilə meşələrin qorunması, mühafizəsi və bərpası ilə bağlı gördüyü işlərdən danışıb. Bildirib ki, akademik Həsən Əliyevin əsərlərində qeyd olunan ekoloji problemlər və onların həlli yolları bütün dövrlər üçün öz aktuallığını saxlamaqdadır.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, akademik Urxan Ələkbərov “Akademik H.Əliyev və UNESCO-nun MAB fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Həsən Əliyevin innovativ fəaliyyətinə toxunan məruzəçi onun UNESCO çərçivəsində "İnsan və Biosfer" Azərbaycan Milli Komitəsinin yaradılması təşəbbüsünü xatırladıb. Biomüxtəlifliyin qorunub saxlanması və davamlı inkişafının həyata keçirilməsində bu proqramın əhəmiyyətindən söz açıb.
Konfransda digər çıxış edənlər akademik Həsən Əliyev haqqında xatirələrini bölüşüb, onun insanlara qayğıkeş münasibətindən, ölkəmiz üçün istedadlı kadrlar yetişdirməsindən, Azərbaycan təbiətinə və elminə verdiyi töhfələrdən bəhs ediblər.

Academician Hasan Aliyev's works on protection of nature are successfully continued today
On December 26, the Republican conference on the 110th anniversary of outstanding scientist, laureate of State Prize, Honored Scientist, academician Hasan Aliyev has been held in the Round Hall of ANAS Main Building.
The participants first got acquainted with the exhibition, reflecting the scientific and scientific-organizational activity of the scientist in the foyer.
Opening the event, academician Akif Alizadeh, president of ANAS, said that said that the conference was organized under the President's decree "On holding the 110th anniversary of academician Hasan Aliyev".
Speaking about outstanding scientist Hasan Aliyev's contribution to science, education, invaluable services in the development of these spheres, the head of ANAS noted his great role in defining new directions of geography and soil science in our country. It was noticed that academician Hasan Aliyev successfully implemented complex programs and projects on protection of nature during his rich scientific activity. The works of the scientist represented at various conferences, workshops and symposiums held in a number of countries around the world have always been met with sympathy by the scientific community.
Then the director of the Institute of Geography of ANAS, academician Ramiz Mammadov made a report on the life and activity of the scientist. Speaking about the difficult but glorious lifestyle of academician Hasan Aliyev, the director of the institute noted that more than half a century of this life, which is an example for young scientists, has been dedicated to the development of geography, soil science and ecology in our country. Ramiz Mammadov noted that the prominent scientist has been closely involved in the development of the international biological program in Azerbaijan during the Soviet era.
At the event, Minister of Ecology and Natural Resources Huseyn Bagirovdelivered a report on "Academician H.Aliyev and nature protection in Azerbaijan". The Minister provided detailed information on the activities of the scientist in the field of natural resources research, scientifically justification of nature use and organization of its protection.
Rector of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, academician Urkhan Alakbarov presented a report on "Academician H. Aliyev and UNESCO MAB activity". Referring to Hasan Aliyev's innovative activity, the speaker recalled the initiative to create the National Committee for Humanity and Biosphere within the framework of UNESCO.
Other speakers at the conference shared their memories about academician Hasan Aliyev and spoke about his attitude to people, education of talented cadres for our country, contribution to the nature and science of Azerbaijan.