Akademik Həsən Əliyevin təbiətin mühafizəsi ilə bağlı gördüyü işlər bu gün də uğurla davam etdirilir
Dekabrın 26-da AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi zalında görkəmli təbiətşünas alim, Dövlət Mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyi ilə əlaqədar respublika elmi konfransı keçirilib.
İştirakçılar əvvəlcə foyedə alimin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətini əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə konfransın Prezident İlham Əliyevin “Akademik Həsən Əliyevin 110 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən təşkil olunduğunu bildirib.
Görkəmli alim Həsən Əliyevin elmə, təhsilə verdiyi töhfələrdən, bu sahələrin inkişafında əvəzsiz xidmətlərindən danışan AMEA rəhbəri onun ölkəmizdə coğrafiya və torpaqşünaslıq elmlərinin yeni istiqamətlərinin müəyyənləşməsində böyük rolu olduğunu deyib. Diqqətə çatdırılıb ki, akademik Həsən Əliyev zəngin elmi fəaliyyəti müddətində təbiətin mühafizəsinə dair kompleks proqram və layihələri uğurla həyata keçirib. Dünyanın bir sıra ölkələrində keçirilən müxtəlif konfranslarda, seminar və simpoziumlarda təmsil olunan alimin əsərləri elmi ictimaiyyət tərəfindən daim rəğbətlə qarşılanıb.
Akademik A.Əlizadə görkəmli alimin əziz xatirəsinin ürəklərdə daim yaşayacağını vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov təbiətşünas alimin həyat və fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Akademik Həsən Əliyevin keçdiyi çətin, lakin şərəfli ömür yolundan danışan institut direktoru gənc alimlər üçün örnək olan bu ömrün yarım əsrdən çoxunun ölkəmizdə coğrafiya, torpaqşünaslıq elmlərinin inkişafına və ekologiya məsələlərinə həsr edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, akademik Həsən Əliyev Coğrafiya İnstitutuna rəhbərlik etdiyi illərdə torpaq-ekoloji tədqiqatlara və meşəçilik elminin inkişafına geniş yer verib, Azərbaycanda 40 min hektardan artıq meşə altından çıxmış torpaqlardan daha səmərəli istifadə etməyin yollarını müəyyənləşdirib. Alim ilk dəfə dağ yamaclarında az istifadəli torpaqlarda quru fitomeliorasiya işlərinin həyata keçirilməsinin elmi təşkilini uzun illər araşdırıb, ömrünün sonunadək həmin tədqiqatları davam etdirib.
R.Məmmədov qeyd edib ki, görkəmli alim hələ sovet dövründə Azərbaycanda beynəlxalq bioloji proqramın işlənib hazırlanmasında yaxından iştirak edib. Həsən Əliyev Böyük Qafqazın dağ-çəmən torpaqlarını öyrənməklə bütün Qafqazın torpaqlarının yaranması və yayılması qanunauyğunluqlarını təhlil edib.
Tədbirdə Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseyn Bağırovun “Akademik H.Əliyev və Azərbaycanda təbiəti mühafizə” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Nazir təbii ehtiyatların tədqiqi, təbiətdən istifadənin elmi cəhətdən əsaslandırılması və onun mühafizəsinin təşkili sahəsində alimin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Həmçinin Azərbaycan təbiətinin, xüsusilə meşələrin qorunması, mühafizəsi və bərpası ilə bağlı gördüyü işlərdən danışıb. Bildirib ki, akademik Həsən Əliyevin əsərlərində qeyd olunan ekoloji problemlər və onların həlli yolları bütün dövrlər üçün öz aktuallığını saxlamaqdadır.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, akademik Urxan Ələkbərov “Akademik H.Əliyev və UNESCO-nun MAB fəaliyyəti” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Həsən Əliyevin innovativ fəaliyyətinə toxunan məruzəçi onun UNESCO çərçivəsində "İnsan və Biosfer" Azərbaycan Milli Komitəsinin yaradılması təşəbbüsünü xatırladıb. Biomüxtəlifliyin qorunub saxlanması və davamlı inkişafının həyata keçirilməsində bu proqramın əhəmiyyətindən söz açıb.
Konfransda digər çıxış edənlər akademik Həsən Əliyev haqqında xatirələrini bölüşüb, onun insanlara qayğıkeş münasibətindən, ölkəmiz üçün istedadlı kadrlar yetişdirməsindən, Azərbaycan təbiətinə və elminə verdiyi töhfələrdən bəhs ediblər.

В НАНА отметили 110-летний юбилей академика Гасана Алиева
26 декабря в Национальной академии наук Азербайджана прошла республиканская научная конференция, посвященная 110-летнему юбилею видного ученого-естествоведа, лауреата Государственной премии, Заслуженного деятеля науки, академика Гасана Алиева.
Первым делом участники мероприятия ознакомились с выставкой, состоящей из произведений и фотографий академика Гасана Алиева.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил, что конференция организована в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «О проведении 110-летнего юбилея академика Гасана Алиева». Говоря о заслугах видного ученого, внесшего ценный вклад в научную сокровищницу Азербайджана, академик Акиф Ализаде отметил, что велика роль Г.Алиева в определении новых направлений географии и почвоведения в Азербайджане. Он сообщил, что за время своей плодотворной научной деятельности ученый успешно осуществил комплексные программы и проекты по охране природы, а его изыскания в области географии и почвоведения до сих пор сохраняют свою актуальность.
В своем выступлении директор Института географии НАНА, академик Рамиз Мамедов рассказал о жизни и деятельности ученого-естествоведа. Сказав, что он прошел славный и плодотворный жизненный путь, Р.Мамедов почеркнул, что спектр научно-общественной деятельности Гасана Алиева был очень широк. Академик рассказал об исключительных заслугах ученого в развитии географии в стране, особенно в решении экогеографических проблем.
На мероприятии министр экологии и природных ресурсов Гусейн Багиров выступил на тему «Академик Г.А.Алиев и охрана природы в Азербайджане». Г.Багиров рассказал о заслугах академика Г.Алиева в области экологического просвещения общества и охраны окружающей среды в республике. Он отметил, что основными направлениями научной и общественной деятельности Г.Алиева были исследование природных ресурсов, научное обоснование их использования и организация охраны природы.
Далее ректор Государственной академии управления, академик Урхан Алекперов выступил на тему «Академик Г.А.Алиев и программа МАВ (ЮНЕСКО)». У.Алекперов охарактеризовал академика Гасана Алиева как ученого-новатора и выдающегося педагога, рассказал о его заслугах в развитии в Азербайджане целых поколений ученых, а также о формировании академиком ряда новых сфер деятельности. В качестве примера инновационной деятельности ученого оратор напомнил об инициативе академика Г.Алиева создать в рамках ЮНЕСКО Азербайджанский национальный комитет «Человек и биосфера». Он рассказал о значении программы «Человек и биосфера» (МАВ) в осуществлении охраны биоразнообразия и его продолжительного развития.
На конференции выступили профессор БГУ, доктор географических наук Нерон Бабаханов, заведующий отделом Института географии, доктор философии по аграрным наукам Исмаил Гулиев и другие, которые рассказали о личных качествах Гасана Алиева, посвятившего около 60-ти лет своей жизни науке, его безвозмездных заслугах, разносторонней научной и общественной деятельности.
В заключение был продемонстрирован фильм об академике Гасане Алиеве.
На мероприятии сын покойного академика, Заслуженный архитектор Расим Алиев выразил от имени своей семьи благодарность руководству НАНА за организацию конференции.