AMEA-da “Yüksək Texnologiyalar Parkı Kuboku” şahmat turnirinə start verilib
Şahmatçılar Cəmiyyətinin yaradılması və 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə AMEA-nın "Yüksək Texnologiyalar Parkı Kuboku" şahmat turnirinə star verilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada təşkil olunan turnirdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarından hər biri 2 nəfərdən ibarət 16 komanda qatılıb.
Açılış mərasimində Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev çıxış edərək Azərbaycanda idmana daima diqqət və qayğı göstərildiyini bildirib. V.Babayev Azərbaycan şahmatçılarının beynəlxalq turnirlərdə ölkəmizi layiqincə təmsil etdiklərini və son olaraq milli komandamızın Avropa Çempionu olduğunu diqqətə çatdırıb.
O, AMEA tərəfindən ilk dəfə şahmat yarışının keçirildiyini bildirib və iştirakçıları Yeni İl və 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə təbrik edib.
Sonra şahmat üzrə beynəlxalq hakim, Kataliz Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun aparıcı elmi işcisi Namiq İsmayılov çıxış edərək ölkəmizdə şahmatın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb. O, YT Parkın təşkilatçılığı ilə keçirilən turnirin davamlı olacağını diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, dekabrın 28-də turnirin final mərhələsi keçiriləcək və qaliblər fəxri fərmanla təltif olunacaqlar.

On the occasion of the creation of the Chess Players Society and December 31 - Day of Solidarity of World Azerbaijanis, the chess tournament "High-Tech Park Cup" of ANAS was launched.
Tournament organized by the Central Scientific Library attended 16 teams from scientific institutions and organizations of ANAS.
In his speech at the opening ceremony, Director of the High Technologies Park, Ph.D. in agrarian sciences Vugar Babayev brought to attention that Azerbaijani chess players represent our country at international tournaments and our national team became the European Champion.
Noting that, for the first time ANAS holds a chess competition, he congratulated participants on the upcoming New Year and December 31 - Day of Solidarity of World Azerbaijanis.
Then, came the international chess arbiter, leading researcher of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry Namik Ismayilov, who spoke about the work done to strengthen the material and technical base of sports in our country. He noted that, the tournament held by the organizational support of the High Technologies Park Cup will be a long one.
Note that, on December 28 will take place the final of the tournament, and the winners will be awarded the honor certificates.