Prezident İlham Əliyevin elmi gəncliyin inkişafına diqqət və qayğısı gənclər siyasətinin konsepsiyasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir
Dekabrın 15-də AMEA, Azərbaycan Respublikası Təhsil, Gənclər və İdman nazirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Gənc Alimlərinin I Qurultayı keçirilib. Tədbirdə AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edib.
Prezident İlham Əliyevin elmi gəncliyin inkişafına diqqət və qayğısı gənclər siyasətinin konsepsiyasında xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini deyən natiq bildirib ki, elmin inkişafında dinamizmə nail olmaq məqsədilə bir sıra qərar və sərəncamlar imzalanıb. Qeyd edib ki, gənclər siyasətinə dair dövlət proqramlarında gənclərin elmə həvəsləndirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, gənc alim və tədqiqatçıların fəaliyyətinin dəstəklənməsi kimi mühüm məsələlərin yer alması elmlə məşğul olan gənclərin inkişafında xüsusi stimul yaradıb.
2013-cü ildə AMEA-da Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının yaradıldığını deyən F.Salmanov şura tərəfindən orta məktəblərdə elm guşələri açıldığını, şagirdlər üçün müxtəlif mövzulu seminarlar təşkil olunduğunu söyləyib. Həmçinin ali təhsil ocaqlarının fakültələr üzrə tələbə elmi cəmiyyətləri ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri nəticəsində AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrində tələbə, magistr və doktorantlar üçün seminarlar, "açıq qapı" günləri və digər tədbirlər təşkil olunub.
Natiq gənc kadrlara dair məlumatların sistemləşdirilməsi, kadr hazırlığının səmərəliliyinin yüksəldilməsi, dolğun qərarların qəbulu, müxtəlif təyinatlı təhlillərin aparılması məqsədilə AMEA-da İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən "Gənc alim" analitik-informasiya sisteminin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Şuranın fəaliyyətində gənclərin fiziki hazırlıqlarının artırılması, sağlam həyat tərzinin aşılanması istiqamətində bir sıra işlər görüldüyünü deyən natiq şura tərəfindən hər il AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin institutlararası futbol çempionatı, müxtəlif idman yarışları, spartakiadalar təşkil edildiyini vurğulayıb.
F.Salmanov qurultayın ölkə rəhbərliyinin elm və gənclərlə bağlı siyasətinin həyata keçirilməsində multidissiplinarlığın təmin olunması, müxtəlif təşkilatları təmsil edən gənc alimlər arasında müzakirələrin təşkili və digər məsələlərin həlli məqsədilə AMEA-nın rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə keçirildiyini vurğulayıb. Natiq tədbirin gənc alimlərin gələcək peşəkar fəaliyyətləri üçün yeni stimullar formalaşdıracağına əminliyini ifadə edib.

The attention and care of President Ilham Aliyev to the development of scientific youth is of particular importance in the concept of youth policy
The first congress of Azerbaijani young scientists has been held on December 15 jointly organized by the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan. Famin Salmanov, chairman of theCouncil of Young Scientists and Specialists of ANAS, PhD in Physics, made a speech at the event.
Noting the attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, towards the development of scientific youth is of particular importance in the concept of youth policy, the speaker underlined a number of resolutions and decrees made to achieve dynamism in the development of science.
Young Scientists and Specialists Council founded in 2013 and opened scientific corners in secondary schools and organized seminars for pupils. As a result of collaboration between the higher educational institutions and students' scientific societies on the faculties, seminars, "open doors" and other events were organized for students.
He also noted that the Institute of Information Technologies of ANAS has created the analytical information system "Young scientist" in order to systematize the information on young cadres, improve the efficiency of personnel training, make comprehensive decisions and conduct various analysis.
Speaking about the activities of the Council in the field of improving the physical fitness of the youth and the promotion of a healthy lifestyle, the speaker stressed that every year have been organizing inter-institutional football championships, various sports competitions for young scientists and specialists of ANAS.
F.Salmanov emphasized that the conference was held on the initiative of the leadership of ANAS in order to ensure multidisciplinary cooperation in the implementation of science and youth policy of the country's leadership and to organize discussions among young scientists representing various organizations. The speaker expressed confidence that the event would create new incentives for future professional activities of young scientists.