Prezident İlham Əliyevin elmi gəncliyin inkişafına diqqət və qayğısı gənclər siyasətinin konsepsiyasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir
Dekabrın 15-də AMEA, Azərbaycan Respublikası Təhsil, Gənclər və İdman nazirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Gənc Alimlərinin I Qurultayı keçirilib. Tədbirdə AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edib.
Prezident İlham Əliyevin elmi gəncliyin inkişafına diqqət və qayğısı gənclər siyasətinin konsepsiyasında xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini deyən natiq bildirib ki, elmin inkişafında dinamizmə nail olmaq məqsədilə bir sıra qərar və sərəncamlar imzalanıb. Qeyd edib ki, gənclər siyasətinə dair dövlət proqramlarında gənclərin elmə həvəsləndirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, gənc alim və tədqiqatçıların fəaliyyətinin dəstəklənməsi kimi mühüm məsələlərin yer alması elmlə məşğul olan gənclərin inkişafında xüsusi stimul yaradıb.
2013-cü ildə AMEA-da Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının yaradıldığını deyən F.Salmanov şura tərəfindən orta məktəblərdə elm guşələri açıldığını, şagirdlər üçün müxtəlif mövzulu seminarlar təşkil olunduğunu söyləyib. Həmçinin ali təhsil ocaqlarının fakültələr üzrə tələbə elmi cəmiyyətləri ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri nəticəsində AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrində tələbə, magistr və doktorantlar üçün seminarlar, "açıq qapı" günləri və digər tədbirlər təşkil olunub.
Natiq gənc kadrlara dair məlumatların sistemləşdirilməsi, kadr hazırlığının səmərəliliyinin yüksəldilməsi, dolğun qərarların qəbulu, müxtəlif təyinatlı təhlillərin aparılması məqsədilə AMEA-da İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən "Gənc alim" analitik-informasiya sisteminin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Şuranın fəaliyyətində gənclərin fiziki hazırlıqlarının artırılması, sağlam həyat tərzinin aşılanması istiqamətində bir sıra işlər görüldüyünü deyən natiq şura tərəfindən hər il AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin institutlararası futbol çempionatı, müxtəlif idman yarışları, spartakiadalar təşkil edildiyini vurğulayıb.
F.Salmanov qurultayın ölkə rəhbərliyinin elm və gənclərlə bağlı siyasətinin həyata keçirilməsində multidissiplinarlığın təmin olunması, müxtəlif təşkilatları təmsil edən gənc alimlər arasında müzakirələrin təşkili və digər məsələlərin həlli məqsədilə AMEA-nın rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə keçirildiyini vurğulayıb. Natiq tədbirin gənc alimlərin gələcək peşəkar fəaliyyətləri üçün yeni stimullar formalaşdıracağına əminliyini ifadə edib.

Внимание и забота Президента Ильхама Алиева о развитии научной молодежи имеют особое значение в концепции молодежной политики
15 декабря при совместной организационной поддержке НАНА, министерств Образования, Молодежи и спорта Азербайджанской Республики прошел Первый съезд молодых ученых Азербайджана. На мероприятии выступил председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов.
Отметив, что внимание и забота Президента Ильхама Алиева о развитии научной молодежи имеют особое значение в концепции молодежной политики, докладчик довел до внимания подписание ряда постановлений и распоряжений в целях достижения динамизма в развитии науки. Он подчеркнул, что включение в государственные программы по молодежной политике таких важных вопросов, как повышение интереса молодежи к науке, подготовка высококвалифицированных кадров, поддержка деятельности молодых ученых и исследователей, создало особый стимул в развитии молодежи, занимающейся наукой.
Напомнив создание в 2013 году Совета молодых ученых и специалистов в НАНА, Ф.Салманов отметил, что советом были открыты научные уголки в средних школах, организованы семинары на различные темя для учащихся. Также в результате связей сотрудничества, налаженных со студенческими научными обществами высших учебных заведений, в научно-исследовательских учреждениях НАНА для студентов, магистрантов и докторантов были организованы семинары, дни «открытых дверей» и другие мероприятия.
Докладчик довел до внимания создание Институтом информационных технологий НАНА информационно-аналитической системы «Молодой ученый» с целью систематизации сведений о молодых кадрах, повышения эффективности подготовки кадров, принятия решений, проведения анализов различного назначения.
Отметив, что советом осуществляются работы, направленные на усиление физической подготовки молодежи, привитие им здорового образа жизни, оратор подчеркнул, что между молодыми учеными и специалистами НАНА ежегодно советом организуются футбольные чемпионаты, различные спортивные соревнования и спартакиады.
Ф.Салманов довел до внимания, что съезд состоялся по инициативе руководства НАНА с целью обеспечения мультидисциплинарности в осуществлении молодежной политики руководства страны, организации обсуждений между молодыми учеными, представляющими различные организации. Оратор выразил уверенность в том, что мероприятие сформирует новые стимулы для дальнейшей профессиональной деятельности молодых ученых.