AMEA-da Fransız-Azərbaycan Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Fransız-Azərbaycan Universitetinin (French Azerbaijani University – UFAZ) direktoru Vazeh Əsgərov və Strasburq Universitetinin ICUBE laboratoriyasının Kompleks Sistemlər və Bioinformatika qrupunun rəhbəri, UFAZ-ın Kompüter Elmləri üzrə direktoru, professor Pierre Collet ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev və institutun Elmi Şurasının üzvləri iştirak ediblər. Görüşün keçirilməsində məqsəd UFAZ və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin müzakirəsi olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Rasim Əliquliyev son zamanlar ölkə rəhbərliyi tərəfindən elm və təhsilin beynəlxalq inteqrasiyasının təmin olunmasına xüsusi əhəmiyyət verildiyini qeyd edərək bu məqsədlə Fransa Respublikası və Azərbaycan Respublikası Prezidentlərinin təşəbbüsü ilə 2016-cı ildə UFAZ-ın yaradılmasını təqdirəlayiq bir addım kimi dəyərləndirib.
Alim Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) nəzdində yaradılan UFAZ-ın Fransa və Azərbaycan üçün qarşılıqlı faydalı, yüksək səviyyəli, uzunmüddətli elmi-texniki əməkdaşlıq əlaqələri yaratmaq və inkişaf etdirmək, Azərbaycanda ali təhsil sistemində edilən islahatları təşviq etmək, elm və yüksək texnologiyalar sahələrində fransız və ingilisdilli yüksək ixtisaslı kadrlar yetişdirməyi hədəflədiyini bildirib. Akademik bu ali məktəbin gələcəkdə ölkə təhsilinə böyük töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra təqdimatla çıxış edən professor P.Collet kimya mühəndisliyi, kompüter elmləri, geofizika mühəndisliyi və neft-qaz mühəndisliyi ixtisasları üzrə bakalavr pilləsində təhsilin aparıldığı UFAZ-da tələbələrin ilk dəfə 2020-ci ildə məzun olacağını və bu məzunların ADNSU ilə yanaşı, Strasburq Universiteti və ya Renn 1 Universitetinin diplomlarını əldə edəcəklərini qeyd edib. Professor UFAZ-da magistr təhsil sisteminin təşkili məqsədilə yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparan laboratoriyanın yaradılması zərurətinin meydana çıxdığını qeyd edib, bu məqsədlə hesablama gücü 500 teraflopsa bərabər olan, dünyada superkompüterlər arasında 400-cü yerdə duran superkompüterin istismar olunmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
P.Collet superkompüterin istifadəsi məsələsinin cari ilin sentyabr ayında AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Fransanın Kimyəvi Tədqiqatlar Fondunun prezidenti Bernar Menyenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti arasında keçirilmiş görüş zamanı müzakirə olunduğunu və bununla bağlı qərarın qəbul olunduğunu xatırladıb.
Alim GPGPU sisteminə əsaslanan bu superkompüterin “The Genetic and Evolutionary Computation Conference”da (GECCO) keçirilən yarışmada qalib olduğunu diqqətə çatdırıb. Məruzəçi bu superkompüter vasitəsilə UFAZ-da süni intellekt, optimallaşdırma, modelləşdirmə, təsvirlərin emalı və s. ilə bağlı layihələrin icra olunacağını söyləyib.
Daha sonra UFAZ-ın direktoru Vazeh Əsgərov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi universitetin  Azərbaycanla yanaşı, bütün regionda xüsusi əhəmiyyətə malik ali təhsil müəssisələrindən olduğunu vurğulayıb. UFAZ-ın Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına ölkəni tərk etmədən öz vətənlərində Fransanın tədris və elmi standartlarına uyğun ali təhsili almaq imkanı yaratdığını önə çəkən V.Əskərov bu universitetin tələbələrinin Strasburq və Renn 1 universitetlərinin zəngin elektron kitabxanaları, həmçinin müasir laboratoriyalar sayəsində texniki elmlər üzrə yüksək səviyyədə təhsil almaq imkanı əldə etdiklərini söyləyib.
Görüşdə UFAZ-da istismarı nəzərdə tutulan superkompüterin Data Mərkəzlə əlaqələndirilməsi və genişzolaqlı İnternet trafiki ilə təmin olunması istiqamətində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Gələcəkdə bu sahədə ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Təklif olunub ki, qeyd olunan superkompüterin AzScienceNet şəbəkəsinə qoşularaq Avropanın Elm və Təhsil Şəbəkələrinə çıxışı (GEANT) və AMEA-nın AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzinin imkanlarından istifadəsi təmin edilsin. Bununla, həmçinin AMEA alimlərinin AzScienceNet üzərindən UFAZ-da quraşdırılması nəzərdə tutulan superkompüterin imkanlarından yararlanması mümkün olacaq.
Sonda qonaqlar AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub, onlara mərkəzin imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.

В НАНА состоялась встреча с представителями Французско-Азербайджанского университета
В Институте информационных технологий НАНА состоялась встреча с директором Французско-Азербайджанского университета (French-Azerbaijani University – UFAZ) Вазех Аскеровым и руководителем группы комплексных систем и биоинформатики лаборатории ICUBE Страсбургского университета, директором по компьютерным наукам UFAZ, профессором Пьером Коллетом.  На встрече приняли участие академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев, члены Научного совета института.
Целью встречи было обсуждение двустороннего сотрудничества между UFAZ и Институтом информационных технологий.
Открывая встречу вступительной речью, академик Расим Алигулиев отметил, что руководство страны уделяет особое внимание обеспечению международной интеграции науки и образования, и высоко оценил создание по инициативе президентов Французской Республики и Азербайджанской Республики UFAZ в 2016 году.
Ученый подчеркнул, что целью UFAZ, созданного на базе Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (АГУНП), является создание и развитие взаимовыгодных, долгосрочных отношений в области научно-технического сотрудничества для Франции и Азербайджана, содействие реформам в системе высшего образования в Азербайджане, подготовка высококвалифицированных специалистов владеющих французским и английским языками в области науки и высоких технологий.  Академик выразил уверенность, что этот университет внесет большой вклад в образование страны.
Затем, во время своего выступления, профессор П.Коллет отметил, что студенты, обучающиеся на ступени бакалавра в UFAZ  по специальности химическая инженерия, компьютерные науки, геофизическая инженерия и нефтегазовая промышленность, в 2020 году станут первыми выпускниками и что они совместно с дипломом ADNSU получат диплом Страсбургского университета или Университета Ренн 1. Профессор подчеркнул, что существует необходимость в создании лаборатории, которая будет проводить высокоуровневые исследования, с целью организации системы образования магистратуры в UFAZ, и что планируется использование суперкомпьютера, который занимает 400 место среди суперкомпьютеров по всему миру, также его вычислительная мощность составляет 500 терафлоп.
П.Коллет напомнил, что вопрос об использовании суперкомпьютера обсуждался на встрече, состоявшейся в сентябре этого года, между президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде и президентом Французского фонда химических исследований Бернардом Мененом.
Ученый отметил, что этот суперкомпьютер, основанный на системе GPGPU, был признан победителем конкурса «The Genetic and EvolutionaryComputation Conference» (GECCO). Выступавший рассказал о том, что с помощью этого суперкомпьютера в UFAZ будут реализованы проекты, связанные с искусственным интеллектом, оптимизацией, моделированием, обработкой изображений.
Затем директор UFAZ Вазех Аскеров отметил, что университет, которым он руководит, наряду с Азербайджаном является высшим учебным заведением, обладающим особым значением, во всем регионе. В.Аскеров подчеркнул, что UFAZ позволил гражданам Азербайджанской Республики получить высшее образование в соответствии с французскими учебными и научными стандартами, не покидая страну и отметил, что студенты этого университета имеют возможность пользоваться богатой электронной библиотекой Страсбургского университета и Университета Ренн 1, а также современной лабораторией.
На встрече состоялась беседа о налаживании сотрудничества с Институтом информационных технологий для координации суперкомпьютера UFAZ с Data-центром и обеспечения широкополосного Интернет-трафика.  Была подчеркнута важность расширения двустороннего сотрудничества в этой области. Было предложено подключить этот суперкомпьютер к сети AzScienceNet и получить доступ к Европейской сети науки и образования (GEANT) и возможностям Data-центра сети AzScienceNet. Также ученые НАНА через AzScienceNet смогут воспользоваться возможностями суперкомпьютера, установку которого планируется осуществить в УФАЗ.
В заключение гости ознакомились с деятельностью Data-центра сети AzScienceNet, также их проинформировали о возможностях центра.