Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və Zoologiya İnstitutunun birgə yekun Hesabatı dinlənildi
AMEA Zoologiya İnstititunda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Zoologiya İnstitutunun 8 dekabr 2017-ci il tarixli birgə iclası keçirildi.
İclasda AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov (sədr), Biologiya və Tibb Elmləri bölməsinin katibi Afiq Məmmədov, AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasının 20 üzvü iştirak etdi.
İclası giriş sözü ilə Sədr, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov açıq elan edərək gündəlikdəki məsələni Elmi Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı. Sonra   İnstitutun direktoru f.ü.f.d. Elman Yusifov Zoologiya İnstitutunun 2017-ci ildə elmi təşkilati fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verdi.
Belə ki, Zoologiya İnstitutunda 2017-cı ildə 1 istiqamət, 3 problem, 11 mövzu üzrə 41 elmi tədqiqat işləri aparılıb. Birinci problem üzrə 2 mövzuya daxil olan 6 iş, ikinci problem üzrə 4 mövzuya daxil olan 10 iş, üçüncü problem üzrə 4 mövzuya daxil olan 25 iş yerinə yetirilib.
E.Yusifov bildirdi ki, İnstitut əməkdaşları tərəfindən 3-ü xaricdə olmaqla 4 monoqrafiya, 2 dərs vəsaiti, 1 metodik tövsiyə, 62 məqalə, 13 tezis çap olunmuşdur. Məqalələrdən 46-sı  xarici jurnallarda, 16-sı impakt faktorlu jurnallarda nəşr edilib ki, onlardan 10-u Thomson Reuters bazasına daxildir. Hesabat ilində institut əməkdaşlarının elmi əsərlərinə 15 istinad  olunub.

Joint final Report of Biology and Medical Sciences Department and the Institute of Zoology
A joint meeting of the Institute of Zoology and Biology and Medical Sciences was held on December 8, 2017 at the Institute of Zoology of ANAS.
Director of the Institute of Genetic Resources of ANAS, its correspondent member Zeynal Akperov (chairman), secretary of the Department of Biology and Medical Sciences Afig Mammadov and 20 members of the Scientific Council of the Institute of Zoology of ANAS took part in the meeting.
the Chairman, corresponding member of ANAS Zeynal Akperov openly announced the agenda issue to the members of the Scientific Council uponn introduction. Then Director of the Institute, Ph.D. Elman Yusifov gave detailed information about the scientific activity of the Institute of Zoology in 2017.
Thus 41 scientific studies on one direction, 3 problems and 11 topics were conducted at the Institute of Zoology, in 2017. The first problem involved 6 workshops on 2 themes, 10 issues on 4 issues on the second problem and 25 workshops on 4 issues on the third problem.
E.Yusifov said that Institute staff published 4 monographs, 2 textbooks, 1 methodical recommendation, 62 articles and 13 theses abroad. 46 articles were published in foreign journals and 16 in impressive magazines, of which 10 were included in the Thomson Reuters database. In the reporting year 15 references were made to scientific works of the staff of the institute.