Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi və Zoologiya İnstitutunun birgə yekun Hesabatı dinlənildi
AMEA Zoologiya İnstititunda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Zoologiya İnstitutunun 8 dekabr 2017-ci il tarixli birgə iclası keçirildi.
İclasda AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov (sədr), Biologiya və Tibb Elmləri bölməsinin katibi Afiq Məmmədov, AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasının 20 üzvü iştirak etdi.
İclası giriş sözü ilə Sədr, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov açıq elan edərək gündəlikdəki məsələni Elmi Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı. Sonra   İnstitutun direktoru f.ü.f.d. Elman Yusifov Zoologiya İnstitutunun 2017-ci ildə elmi təşkilati fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verdi.
Belə ki, Zoologiya İnstitutunda 2017-cı ildə 1 istiqamət, 3 problem, 11 mövzu üzrə 41 elmi tədqiqat işləri aparılıb. Birinci problem üzrə 2 mövzuya daxil olan 6 iş, ikinci problem üzrə 4 mövzuya daxil olan 10 iş, üçüncü problem üzrə 4 mövzuya daxil olan 25 iş yerinə yetirilib.
E.Yusifov bildirdi ki, İnstitut əməkdaşları tərəfindən 3-ü xaricdə olmaqla 4 monoqrafiya, 2 dərs vəsaiti, 1 metodik tövsiyə, 62 məqalə, 13 tezis çap olunmuşdur. Məqalələrdən 46-sı  xarici jurnallarda, 16-sı impakt faktorlu jurnallarda nəşr edilib ki, onlardan 10-u Thomson Reuters bazasına daxildir. Hesabat ilində institut əməkdaşlarının elmi əsərlərinə 15 istinad  olunub.

Отслушан совместный окончательный Отсчет Отделения Биологических и медицинских Наук и Института Зоологии
8 декабря 2017-го года состоялось совместное заседание Отделения Биологических и Медицинских Наук и Института Зоологии. На заседании приняли участие директор Института Генетических Ресурсов НАНА, член-корреспондент НАНА Зейнал Алекперов (руководитель), секретарь Отделения Биологических и Медицинских Наук НАНА Афиг Мамедов, 20 участника Ученого Совета Института Зоологии НАНА. Заседание объявил открытым руководитель, член-корреспондент НАНА Зейнал Алекперов и довел во внимание членов Ученого Совета задачи стоящие на подвеске дня. Далее директор Института д.ф.п.ф. Эльман Юсифов дал подробную информацию об научно-организационной деятельности Института Зоологии за 2017-ый.
Таким образом, за 2017-ый год было проведено 41 научных исследований  по 11 темам,  по 3 проблемам, в 1 направлении. В первую проблему входит 6 работ по 2 темам, во вторую проблему 10 работ по 4 темам, в 3 проблему 25 работ по 4 темам. Э.Юсифов отметил, что со стороны сотрудников Института было напечатано 4 монографий, 3 из которых заграницей, 2 учебника, 1 методическая рекомендация, 62 статьи, 13 тезиса. Из статей 46 в зарубежных журналах, а 16 статей напечатаны в журналах с импакт фактором, 10 из которых выходят в базу Thomson Reuters. За отчетный год в научные работы сотрудников института было сделано 15 ссылок.  В конце обсуждения было сочтено целесообразным принять отчет.