AMEA-da elmi jurnalistikanın inkişafı və bu sahədə mövcud problemlər müzakirə edildi
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələri rəhbərlərinin iştirakı ilə müşavirə keçirilib. AMEA-nın Əsas binasının kiçik akt zalında keçirilən tədbir AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi tərəfindən təşkil olunub.
Məqsəd elmi jurnalistikanın inkişafı, bu sahədə peşəkar qələm sahiblərinin yetişdirilməsi, elmi-populyar üslubda məqalələrin hazırlanması, elmin KİV-də təbliği sahəsində mövcud problemləri, onların həlli yollarını müzakirə etmək idi.
Tədbirdə çıxış edən İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev ötən il AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə akademiyanın hər bir institut və təşkilatında ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yaradılmasının elmi jurnalistikanın inkişafı istiqamətində atılmış mühüm addımlardan olduğunu bildirib. Z.Fərzəliyev bu qərarın akademiyada müxtəlif elm sahələri üzrə jurnalistlərin hazırlanması, ixtisaslaşması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib: “Azərbaycan elminin təbliğində onlar da populyarizator-alimlərlə birgə mühüm rol oynayırlar”.
İdarə rəisi AMEA-nın “Elm” qəzeti, www.elm.gov.az veb-portalı və Elm TV İnternet-televiziyasının fəaliyyətinə də toxunub. Elmi biliklərin, alimlərin elmi tədqiqatlarının geniş təbliğində bu mətbu orqan və e-medianın vacib rol oynadığını bildirərək, elmi müəssisə və təşkilatları digər kütləvi informasiya vasitələri ilə də daha sıx əlaqələrin qurulması və Azərbaycan elminin yüksək səviyyədə təbliği üçün bütün qüvvələrini səfərbər etməyə çağırıb.
İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəis müavini Ülviyyə Rzayeva elmin, əldə olunan nailiyyətlərin təbliğində vacib şərtlərdən olan məqalələrin elmi-populyar üslubda hazırlanması sahəsindəki mövcud problemlərdən söz açıb. Ü.Rzayeva bildirib ki, məqaləni elmi-populyar üslubda hazırlamadan onun populyarlaşdırılmasına, geniş oxucu auditoriyası toplamasına nail olmaq mümkün deyil. O, elmi-populyar məqalələrin həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət göstəricilərinin istənilən səviyyədə olmadığını da qeyd edib: “İnstitutlarda aparılan tədqiqatlardan, əldə olunan uğurlu nəticələrdən ilk olaraq ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrində çalışan elmi jurnalistlər məlumatlı olur. Bu materialları operativ olaraq hazırlamaq və KİV-də təbliğ etmək başlıca vəzifələrdəndir. Elmi fəaliyyətin, nailiyyətlərin vüsət alması üçün daha yüksək fəallıq nümayiş etdirmək lazımdır”.
Bu sahədə peşəkar kadr hazırlığı məsələlərinə də toxunan Ü.Rzayeva bu gün həm də yeni nəsil elmi jurnalistlərin yetişməkdə olduğunu vurğulayaraq problemin həllində bu amilin də nəzərə alınmasının vacibliyini bildirib: “Onlara dəstək olmaq, təcrübə ilə bölüşmək lazımdır. Hər institutda elmin populyarlaşdırılması sahəsində təcrübəsi olan alimlərimiz vardır, bu işdə onların da praktikasından yararlanmaq lazımdır”.
Rəis müavini elmi-populyar üslubda hazırlanan bütün materialların vahid informasiya resursunda toplanmasının məqsədəuyğunluğunu da ifadə edərək onlayn olaraq Elmi Jurnalistlər Klubunun -www.ejk.az adlı veb-saytın yaradılması təklifi ilə çıxış edib. Saytda yalnız AMEA üzrə deyil, həm də respublika üzrə elmi-populyar üslubda yazıb-yaradan müxbirlərin materiallarının yerləşdirilməsinin elmi jurnalistikanın inkişafı sahəsində görülən işlərin monitorinqinin aparılması, mövcud vəziyyətin qiymətləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Ü.Rzayeva, həmçinin populyarizator-alimlərlə görüşlərin, təlim və müsabiqələrin təşkili, bir sözlə, elmi-populyar jurnalistikanın inkişaf etdirilməsinə xidmət edən tədbirlərin həyata keçirilməsinin idarənin qarşısında duran vəzifələrdən olduğunu bildirib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəisi Səbuhi Qəhrəmanov respublikamızda elmi-populyar ədəbiyyatın inkişaf etdirilməsi və təbliği sahəsində mövcud problemlərə toxunub. Elmi-populyar kitab və jurnalların nəşrinin önəmliyini qeyd edən S.Qəhrəmanov Azərbaycanda elmi-populyar ədəbiyyatı inkişaf etdirə biləcək yazar, naşir və jurnalistlərin sayca azlıq təşkil etdiyini bildirib. Şöbə rəisi problemlərin aradan qaldırılması üçün müvafiq kursların, təlimlərin təşkilinin vacibliyini vurğulayıb. O, həmçinin ən yaxşı elmi-populyar məqalələrdən ibarət toplunun nəşri, “Elm və uşaq” elmi-populyar jurnalının təsisi kimi təkliflər də irəli sürüb.
Müşavirədə AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Mahir Zeynalovİnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Rasim Mahmudov, Geologiya və Geofizika İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Səid Hüseynov, Tarix İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Nazim Xəlilov, Folklor İnstitutunda ictimaiyyətlə əlaqələrə məsul şəxs Elçin İmaməliyev, Elm Tarixi İnstitutunda ictimaiyyətlə əlaqələrə məsul şəxs Cavidan Qasımlı və digərləri çıxış edərək görülən işlər haqqında məlumat veriblər.
Sonra elmin KİV-də təbliği, akademiya institutlarının veb-saytlarının informasiya təminatı və digər məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib. AMEA-nın elm.gov.az portalında hər bir institut və təşkilatın veb-səhifəsinin informasiya təminatı üzrə müvafiq tapşırıqlar verilib. Hər ilin birinci rübündə ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri tərəfindən illik hesabatların verilməsi qərara alınıb.

В НАНА при участии руководителей отделов по связям с общественностью прошло совещание, на котором были обсуждены проблемы, существующие в сфере развития научной журналистики
30 ноября в Малом зале Главного здания Национальной академии наук Азербайджана прошло совещание при участии руководителей отделов по связям с общественностью, которые функционируют в институтах и организациях НАНА. Целью мероприятия, организованного Управлением по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА, было обсуждение проблем, существующих в области развития научной журналистики, вопросов, связанных с обучением журналистов, профессионально занимающихся данной отраслью, и методов подготовки статей в научно-популярном стиле, а также проблем, существующих в сфере пропаганды науки в СМИ, и путей их решения.
В своем выступлении на совещании начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев сообщил, что в прошлом году постановлением Президиума НАНА в институтах и организациях Академии были созданы отделы по связям с общественностью, что стало важным шагом, нацеленным на развитие научной журналистики. З.Фарзалиев подчеркнул значение данного постановления для подготовки и специализации в НАНА журналистов, освещающих различные научные отрасли: «Наряду с учеными-популяризаторами они играют важную роль в пропаганде отечественной науки».
Начальник управления рассказал также о деятельности газеты «Элм» («Наука»), веб-портала www.elm.gov.az и интернет-телевидения Элм ТВ. Отметив, что данный печатный орган и электронные медиа играют важную роль в широкой пропаганде научных знаний и результатов научных исследований, он призвал научные учреждения и организации наладить еще более тесные связи со средствами массовой информации и мобилизовать все свои силы для пропаганды отечественной науки на высоком уровне.
В своем выступлении заместитель начальника Управления по связям с общественностью и популяризации науки Ульвия Рзаева рассказала о проблемах, существующих в сфере подготовки статей в научно-популярном стиле, добавив при этом, что подобные статьи являются важным методом пропаганды науки и полученных научных достижений. Она отметила, что невозможно популяризовать науку и собрать широкую читательскую аудиторию, не создавая статьи в научно-популярном стиле. У.Рзаева сообщила, что ни по качественным, ни по количественным показателям научно-популярные статьи не удовлетворяют существующие сегодня потребности: «Об исследованиях, которые ведутся в институтах, и достигнутых успешных результатах быстрее всех узнают научные журналисты, которые работают в отделах по связям с общественностью. Их первейшей обязанностью является оперативная подготовка и распространение в СМИ этих материалов. Им необходимо проявлять еще большую активность, чтобы донести информацию о научной деятельности и достижениях до широкий читательской аудитории».
Затронув также вопрос о подготовке профессиональных кадров в данной сфере, У.Рзаева отметила, что сегодня растет новое поколение научных журналистов: «Необходимо поддержать их, поделиться с ними опытом. В каждом институте есть ученые, которые имеют опыт в сфере популяризации науки, нужно использовать также и их практику в данной области».
Заместитель начальника подчеркнула целесообразность накопления всех материалов, подготовленных в научно-популярном стиле, в едином информационном ресурсе, и выступила с предложением создать веб-сайт под названием www.ejk.az (Онлайн-клуб научных журналистов). Она сообщила, что на сайте будут размещены материалы корреспондентов, которые работают в научно-популярном стиле и заняты не только в НАНА, но и в различных организациях республики, что создаст возможность для проведения мониторинга работ, которые ведутся в сфере развития научной журналистики, и оценивания существующего положения. Также У.Рзаева отметила, что перед управлением стоят такие задачи, как организация встреч с учеными-популяризаторами, тренингов и конкурсов, одним словом, мероприятий, нацеленных на развитие научно-популярной журналистики.
Выступив на мероприятии, начальник Отдела по связям с общественностью Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА Сабухи Гахраманов рассказал о проблемах, которые существуют в развитии и пропаганде научно-популярной литературы в республике. Подчеркнув необходимость в издании научно-популярных книг и журналов, С.Гахраманов отметил, что в Азербайджане недостаточно писателей, издателей и журналистов, способных развить научно-популярную литературу. Начальник отдела подчеркнул необходимость в организации соответствующих курсов и тренингов, нацеленных на устранение этих проблем. Он также выдвинул такие предложения, как издание сборника самых лучших научно-популярных статей, учреждение научно-популярного журнала «Наука и ребенок» и т.д.
На совещании также выступили руководитель Отдела по связям с общественностью Института экономики НАНА, доктор философии по экономике Махир Зейналов, руководитель Отдела по связям с общественностью Института информационных технологий Расим Махмудов, руководитель Отдела по связям с общественностью Института геологии и геофизики Саид Гусейнов, руководитель Отдела по связям с общественностью Института истории Назим Халилов, ответственный за связи с общественностью сотрудник Института фольклора Эльчин Имамалиев, ответственный за связи с общественностью сотрудник Института истории науки Джавидан Гасымлы и другие, которые рассказали о проделанной в данной сфере работе.
Затем присутствующие обменялись мнениями по таким вопросам, как пропаганда науки в СМИ, информационное обеспечение веб-сайтов институтов Академии и т.д., были озвучены предложения. Были даны соответствующие поручения по информационному обеспечению веб-страницы каждого института и организации на портале НАНА elm.gov.az. Также было постановлено, что в первую четверть каждого года руководители отделов по связям с общественностью будут представлять отчеты о годовой деятельности отделов.