AMEA-nın Botanika İnstitutu Qazaxıstan Respublikası ilə elmi əlaqələrini genişləndirir
AMEA Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d. Eldar Novruzov Qazaxıstan Respublikasında elmi ezamiyyətdə olub.
Səfər Qazaxıstanın Karaqanda şəhərində yerləşən “Fitokimya” Beynəlxalq Elmi-İstehsalat Holdinqi ilə AMEA-nın Botanika İnstitutu arasında cari ildə imzalanmış əməkdaşlıq sazişi çərçivəsində baş tutub.
Səfərin məqsədi holdinqin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq, gələcəkdə aparılacaq birgə işlərin planını müzakirə etmək, Azərbaycanın bitki ehtiyatlarının öyrənilməsində alınan nəticələrin perspektivliyini göstərmək və onların tədbiqini müəyyənləşdirmək olub.
Holdinqin rəhbəri, akademik Serqazı Mınjasaroviç Adekenovun və kollektivin iştirakı ilə keçirilən görüşdə E.Novruzov “Azərbaycanın bitki ehtiyatları, onların perspektivliyi və problemləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim, həmçinin holdinqdə kimyəvi, bioloji və farmokoloji sahələr üzrə tədqiqatların aparıldığı müasir laboratoriyalarla yaxından tanış olub.
E.Novruzov Fenol birləşmələrin kimyası və Analitik-kontrol işlər və fiziki tədqiqat metodları laboratoriyalarında fiziki-kimyəvi, xromatoqrafik və spektroskopik metodlardan istifadə edərək təcrübə aparıb və bitki obyektlərinin polifenol birləşmələrinin tərkibini müəyyən edib.
Qeyd edək ki, “Fitokimya” Beynəlxalq Elmi-İstehsalat Holdinqi dünya standartları səviyyəsində 11 müasir laboratoriyadan və əczaçılıq zavodundan ibarət kimyəvi, fitokimyəvi, farmokoloji tədqiqatlar aparan və alınmış nəticələrin təcrübədə tətbiqini reallaşdıran müəssisədir.

Институт ботаники НАНА расширяет научные связи с Республикой Казахстан
Заместитель директора по научной работе Института ботаники НАНА, д.б.н. Эльдар Новрузов был в научной командировке в Республике Казахстан.
Визит состоялся в рамках соглашения о сотрудничестве, подписанного в текущем году между Международным научно-производственным холдингом «Фитохимия» в городе Караганда и Институтом ботаники НАНА.
Цель визита заключалась в близком ознакомлении с деятельностью холдинга, обсуждении плана совместных работ, предусмотренных выполнить в будущем, демонстрации перспективности результатов, полученных в изучении растительных ресурсов Азербайджана и определении их внедрения.
На встрече с участием главы холдинга, академика Сергазы Минжасаровича Адекенова и коллектива, Э.Новрузов выступил с докладом «Растительные ресурсы Азербайджана их перспективность и проблемы». Ученый также ознакомился с современными лабораториями, в которых проводятся химические, биологические и фармакологические исследования.
В лабораториях Химии фенольных соединений и Аналитико-контрольных работ и методов физических исследований ученым были проведены эксперименты с применением физико-химических, хроматографических и спектроскопических методов и установлен состав полифенольных соединений растительных объектов.