AMEA-nın Botanika İnstitutu Qazaxıstan Respublikası ilə elmi əlaqələrini genişləndirir
AMEA Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d. Eldar Novruzov Qazaxıstan Respublikasında elmi ezamiyyətdə olub.
Səfər Qazaxıstanın Karaqanda şəhərində yerləşən “Fitokimya” Beynəlxalq Elmi-İstehsalat Holdinqi ilə AMEA-nın Botanika İnstitutu arasında cari ildə imzalanmış əməkdaşlıq sazişi çərçivəsində baş tutub.
Səfərin məqsədi holdinqin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq, gələcəkdə aparılacaq birgə işlərin planını müzakirə etmək, Azərbaycanın bitki ehtiyatlarının öyrənilməsində alınan nəticələrin perspektivliyini göstərmək və onların tədbiqini müəyyənləşdirmək olub.
Holdinqin rəhbəri, akademik Serqazı Mınjasaroviç Adekenovun və kollektivin iştirakı ilə keçirilən görüşdə E.Novruzov “Azərbaycanın bitki ehtiyatları, onların perspektivliyi və problemləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim, həmçinin holdinqdə kimyəvi, bioloji və farmokoloji sahələr üzrə tədqiqatların aparıldığı müasir laboratoriyalarla yaxından tanış olub.
E.Novruzov Fenol birləşmələrin kimyası və Analitik-kontrol işlər və fiziki tədqiqat metodları laboratoriyalarında fiziki-kimyəvi, xromatoqrafik və spektroskopik metodlardan istifadə edərək təcrübə aparıb və bitki obyektlərinin polifenol birləşmələrinin tərkibini müəyyən edib.
Qeyd edək ki, “Fitokimya” Beynəlxalq Elmi-İstehsalat Holdinqi dünya standartları səviyyəsində 11 müasir laboratoriyadan və əczaçılıq zavodundan ibarət kimyəvi, fitokimyəvi, farmokoloji tədqiqatlar aparan və alınmış nəticələrin təcrübədə tətbiqini reallaşdıran müəssisədir.

ANAS Institute of Botany expands scientific ties with the Republic of Kazakhstan
Deputy Director for Scientific Work of ANAS Institute of Botany, Doctor of Botany Eldar Novruzov was on a scientific mission in the Republic of Kazakhstan.
The visit took place within the framework of the cooperation agreement signed this year between the International Research and Production Holding "Phytochemistry" in the city of Karaganda and the Institute of Botany of ANAS.
The purpose of the visit was to get a close acquaintance with the activities of the holding, discuss the plan of joint work envisaged in the future, demonstrate the prospects of the results obtained in the study of plant resources in Azerbaijan and determine their implementation.
At the meeting with the participation of the head of the holding, Academician Sergazi Minzasarovich Adekenov and the staff, E.Novruzov delivered a report on "Vegetable resources of Azerbaijan their prospects and problems". The scientist also got acquainted with modern laboratories, in which chemical, biological and pharmacological studies are conducted.
At the laboratories of Chemistry of Phenolic Compounds and Analytical Control and Physical Research Methods, scientists conducted experiments using physical, chemical, chromatographic and spectroscopic methods and established the composition of polyphenolic compounds of plant objects.