AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutu Lənkəran Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutu ilə Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Sənədi Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salmanov və LDU-nun rektoru vəzifəsini icra edən, professor Natiq İbrahimov imzalayıblar.
5 il müddətinə nəzərdə tutulan müqavilədə Cənubi Xəzərin Lənkəran-Astara şelfinin müasir sanitar hidrobioloji və ekoloji vəziyyətinin birgə öyrənilməsi və bu sahədə mütəxəssislərin hazırlanması nəzərdə tutulub. Xəzərətrafı ərazilərdə sahil sularının müasir ekoloji vəziyyətinin öyrənilməsi, ekosistemin sabitliyinin mühafizəsi məqsədilə zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsinin əsaslandırılması üçün kompleksyönümlü mikrobioloji, hidrobioloji tədqiqatların aparılması da müqavilənin şərtlərinə daxildir.
Müqaviləyə əsasən, universitet Lənkəran-Astara bölgəsində introduksiya olunmuş nadir qiymətli təsərrüfat göstəriciləri olan bəzi bitkiləri müəyyənləşdirərək, həmin bitkilərin Mikrobiologiya İnstitutunun ərazisində iqlimləşməsini həyata keçirmək üçün ilkin materialı təşkil etməyi öhdəsinə götürür.
Eyni zamanda, LDU Xəzərin Lənkəran-Astara şelfində vətəgə əhəmiyyətli, qiymətli balıq növlərinin inkişafı və örüş yerləri kimi yüksək dərəcəli bioloji məhsuldarlığı ilə səciyyələnən akvatoriyanı öyrənəcək, Xəzər sahilinin rekreasiya, kurort-turizmin inkişafı üçün lazımi yerlər haqqında məlumatlar hazırlayacaq.

Институт микробиологии НАНА будет сотрудничать с Лянкяранским государственным университетом
Подписан договор о сотрудничестве между Институтом микробиологииНАНА и Лянкяранским государственным университетом (ЛГУ).
Документ подписали директор Института микробиологии, академик Мамед Салманов и исполняющий обязанности ректора ЛГУ, профессор Натиг Ибрагимов.
В контракте, предусмотренном сроком на 5 лет, планируется совместное изучение современного санитарного гидробиологического и экологического состояния лянкяран-астаринского шельфа Южного Каспия и подготовка специалистов в этой сфере. В условия договора также входят проведение комплексных микробиологических, гидробиологических исследований в целях изучения современного экологического состояния прибрежных вод прикаспийских территории.
Согласно договору, университет обязуется организовать предварительные материалы для осуществления акклиматизации на территории Института микробиологии некоторых интродуцированных в лянкяран-астаринском регионе редких растений, имеющих ценные хозяйственные показатели.
В то же время, ЛГУ будет изучать акваторию лянкяран-астаринского шельфа Каспия, характеризующегося высокой биологической продуктивностью, в том числе готовить информацию о соответствующих местах Каспийского побережья для развития курортного-туризма.