AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutu Lənkəran Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutu ilə Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Sənədi Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, akademik Məmməd Salmanov və LDU-nun rektoru vəzifəsini icra edən, professor Natiq İbrahimov imzalayıblar.
5 il müddətinə nəzərdə tutulan müqavilədə Cənubi Xəzərin Lənkəran-Astara şelfinin müasir sanitar hidrobioloji və ekoloji vəziyyətinin birgə öyrənilməsi və bu sahədə mütəxəssislərin hazırlanması nəzərdə tutulub. Xəzərətrafı ərazilərdə sahil sularının müasir ekoloji vəziyyətinin öyrənilməsi, ekosistemin sabitliyinin mühafizəsi məqsədilə zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsinin əsaslandırılması üçün kompleksyönümlü mikrobioloji, hidrobioloji tədqiqatların aparılması da müqavilənin şərtlərinə daxildir.
Müqaviləyə əsasən, universitet Lənkəran-Astara bölgəsində introduksiya olunmuş nadir qiymətli təsərrüfat göstəriciləri olan bəzi bitkiləri müəyyənləşdirərək, həmin bitkilərin Mikrobiologiya İnstitutunun ərazisində iqlimləşməsini həyata keçirmək üçün ilkin materialı təşkil etməyi öhdəsinə götürür.
Eyni zamanda, LDU Xəzərin Lənkəran-Astara şelfində vətəgə əhəmiyyətli, qiymətli balıq növlərinin inkişafı və örüş yerləri kimi yüksək dərəcəli bioloji məhsuldarlığı ilə səciyyələnən akvatoriyanı öyrənəcək, Xəzər sahilinin rekreasiya, kurort-turizmin inkişafı üçün lazımi yerlər haqqında məlumatlar hazırlayacaq.

ANAS Institute of Microbiology to be cooperate with Lankaran State University
A cooperation agreement was signed between the Institute of Microbiology of ANAS and the Lankaran State University (LSU).
The agreement was signed by Director of the Institute of Microbiology, Academician Mammad Salmanov and acting rector of LSU, Professor Natig Ibrahimov.
Agreement, envisaged for a period of 5 years, it is planned to jointly study the modern sanitary hydro biological and ecological state of the Lankaran-Astara shelf of the South Caspian and train specialists in this field. The terms of the contract also include the conduct of complex microbiological, hydro biological research in order to study the current ecological state of the coastal waters of the Caspian region.
According to the agreement, university undertakes to organize preliminary materials for acclimatization on the territory of the Institute of Microbiology of some rare plants introduced in the Lankaran-Astara region that have valuable economic indicators.
At the same time, Lankaran State University will study the water area of the Lankaran-Astara shelf of the Caspian Sea, characterized by high biological productivity, including preparing information on the relevant places of the Caspian coast for the development of resort tourism.