Hidrobiologiya laboratoriyasının hesabatı müzakirə olunub
14 noyabr 2017-ci il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasının geniş iclasında Hidrobiologiya laboratoriyasının elmi və təşkilat fəaliyyətinin birillik hesabatı müzakirə olunub.
Hesabatda 1 mövzu üzrə 5 elmi-tədqiqat işinin nəticələri dinlənildi.
Tədqiqat işləri Orta Xəzərin Azərbaycan sektorunun və Taxtakörpü Su Anbarının faunasının araşdırılmasına həsr olunub.
Hesabat tədbiri zamanı Azərbaycanda ilk dəfə  tibb zəlisinin laboratoriya şəraitində çoxaldılması üzrə aparılan elmi tədqiqat işlərinin nəticələri haqqında da məlumat verilib. Bildirildi ki, əldə edilmiş körpə zəlilər laboratoriyada xüsusi şəraitdə saxlanılaraq bəslənilir.
Hidrobioloqların hesabat ilində 2 kitabı, 15-dən çox məqalə və tezisləri çap edilib, 5 məqalə isə çapa təqdim olunub.
İclasda laboratoriya əməkdaşların bir illik fəaliyyətləri qənaətbəxş hesab edildi.
Sonda Hidrobiologiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi Nuriyyə Şamionovanın və İnstitutun texniki işçisi Əlibala Məlikovun 60 illik yubileyi münsibətilə onlara Fəxri Fərman, İnstitut və İnstitut Həmkarlar Təşkilatı tərəfindən pul mükafatı verildi

Состоялось обсуждение отсчета лаборатории Гидробиология
14 ноября 2017-го года на Ученом Совете Института Зоологии НАНА состоялось обсуждение годового отсчета научной и организационной деятельности лаборатории Гидробиология. На обсуждении заслушаны результаты 5 научно-исследовательских работ по 1 теме. Исследования были посвящены исследованию фауны Водохранилища Тахтакорпю и Азербайджанского сектора Среднего Каспия. Во время отсчета была дана информация о результатах научно исследовательской работы по разведению медицинской пиявки в лабораторных условиях, которая в Азербайджане проводилась впервые. Как сообщили, в настоящее время малыши пиявки, полученные от материнских пиявок, высаживаются в особых лабораторных условиях. За отсчетный год гидробиологов напечатаны 2 книги, 11 статей и 5 тезиса, кроме того 5 статей представлены на печать. В общем, годовая деятельность сотрудников посчиталась удовлетворительной.
В заключение в связи с 60-и летними юбилеями старшей научной сотрудницы лаборатории Гидробиология Нурийи Шамионовой и  техника Алибала Маликова им были представлены Почетные Указы, кроме того денежная награда со стороны Института и Профсоюза Института.