Hidrobiologiya laboratoriyasının hesabatı müzakirə olunub
14 noyabr 2017-ci il tarixində AMEA Zoologiya İnstitutunun Elmi Şurasının geniş iclasında Hidrobiologiya laboratoriyasının elmi və təşkilat fəaliyyətinin birillik hesabatı müzakirə olunub.
Hesabatda 1 mövzu üzrə 5 elmi-tədqiqat işinin nəticələri dinlənildi.
Tədqiqat işləri Orta Xəzərin Azərbaycan sektorunun və Taxtakörpü Su Anbarının faunasının araşdırılmasına həsr olunub.
Hesabat tədbiri zamanı Azərbaycanda ilk dəfə  tibb zəlisinin laboratoriya şəraitində çoxaldılması üzrə aparılan elmi tədqiqat işlərinin nəticələri haqqında da məlumat verilib. Bildirildi ki, əldə edilmiş körpə zəlilər laboratoriyada xüsusi şəraitdə saxlanılaraq bəslənilir.
Hidrobioloqların hesabat ilində 2 kitabı, 15-dən çox məqalə və tezisləri çap edilib, 5 məqalə isə çapa təqdim olunub.
İclasda laboratoriya əməkdaşların bir illik fəaliyyətləri qənaətbəxş hesab edildi.
Sonda Hidrobiologiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi Nuriyyə Şamionovanın və İnstitutun texniki işçisi Əlibala Məlikovun 60 illik yubileyi münsibətilə onlara Fəxri Fərman, İnstitut və İnstitut Həmkarlar Təşkilatı tərəfindən pul mükafatı verildi

Report of the Hydrobiology Laboratory was discussed
The annual report of scientific and organizational activity of Hydrobiology Laboratory was discussed at the meeting of the Scientific Council of the Institute of Zoology of ANAS on November 14, 2017.
The report summarized the results of 5 research studies on one subject.
The research is devoted to the study of the fauna of the Azerbaijani sector of the Middle Caspian Sea and the Takhtakorpu reservoir.
During the reporting period, it was also reported that the results of scientific research on reproductive healthcare have been reported for the first time in Azerbaijan. It was reported that the infected fetuses were kept in the laboratory under special conditions.
2 books, more than 15 articles and theses were published and 5 articles were submitted for publishing in the reporting year.
One-year activities of laboratory staff were considered satisfactory at the meeting.
At the end the senior scientific worker of the Hydrobiology Laboratory Nuriya Shamionova and the technical worker of the Institute Alibala Malikov were awarded with awards by the Honorary Order, Institution and Institute Trade Union Organization on the occasion of their 60th jubilees.