Akademik Əhliman Əmiraslanov Rusiya Federasiyası Dağıstan Respublikasının Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb
Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədri, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov Rusiya Federasiyası Dağıstan Respublikasının Prezidentinin Fərmanı ilə iki ölkə arasında elmi əməkdaşlığın inkişafındakı xidmətlərinə görə "Dağıstan Respublikasının Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Rusiya Federasiyası Dağıstan Respublikası Xalq Məclisinin sədri Xizri Şixsaidov "Dağıstan Respublikasının Əməkdar elm xadimi” diplomunu və döş nişanını alimə təqdim edib.
Görüşdə, həmçinin iki ölkə arasındakı tarixi əlaqələrdən bəhs edilib, bu münasibətlərin müasir dövrdə də inkişaf etdirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.

Академик Ахлиман Амирасланов удостоен почетного звания Заслуженный деятель науки Республики Дагестан Российской Федерации
Указом Президента Республики Дагестан Российской Федерации председатель Комитета здравоохранения Милли Меджлиса, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки Республики Дагестан» за заслуги в развитии научного сотрудничества между двумя странами.
Находящийся с официальным визитом в Азербайджане председатель Народного Собрания Республики Дагестан Российской Федерации Хизри Шихсаидов вручил ученому диплом и нагрудный знак «Заслуженный деятель науки Республики Дагестан».
На встрече также состоялось обсуждение относительно исторических связей между двумя странами и была подчеркнута необходимость развития этих отношений в современный период.