AMEA-da yanğın təhlükəsizliyinə dair seminar-məşğələ keçirilib
Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsinin yanğın təhlükəsizliyinə dair növbəti seminar-məşğələsi keçirilib.
Tədbir İkinci xüsusi şöbə, AR Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Mülki Müdafiə (MM) Qoşunlarının Mülki Müdafiə İdarəsi və FHN-nin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının ümumi işlər üzrə direktor müavinləri, MM qərargah rəisləri, yanğınsöndürmə manqalarının komandir-rəis heyətinin iştirak etdiyi tədbirdə şöbənin rəisi Eldar Quliyev çıxış edərək gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb. E.Quliyev qış mövsümünün yaxınlaşması ilə əlaqədar hazırda yanğın təhlükəsizliyi məsələsinin aktuallaşdığını bildirib. Qeyd edib ki, hər bir müəssisədə yanğın zamanı insanların təhlükəsizliyi təmin edilməli, əməkdaşlar maarifləndirilməli, mənəvi-psixoloji cəhətdən hazırlanmalı, təxliyyə planı öyrənilməli və praktiki məşqlər keçilməli, həmçinin yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri işlənib hazırlanmalıdır.
Şöbə rəisi AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında baş verə biləcək yanğınların qarşısının alınması və söndürülməsinin təşkili üçün mühafizə vasitələrinin işlək vəziyyətdə olmasının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra FHN-nin MM Qoşunlarının MM idarəsinin rəis müavini, polkovnik Qüdrət Ağayev çıxış edərək AMEA-da mülki müdafiə sahəsində həyata keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib. O, yanğının qarşısının alınmasının və profilaktikasının təşkilinin, həmçinin insanların xilas edilməsinin yanğından mühafizə sisteminin əsas vəzifəsi olduğunu bildirib. Q.Ağayev hazırda dünyada fövqəladə hadisələr zamanı insan resurslarının qorunmasının əsas məsələ olduğunu, ölkəmizdə də bu sahədə bir neçə qanunvericilik aktlarının qəbul edildiyini, FHN, o cümlədən MM Qoşunlarının ən müasir texnika və peşəkar əməkdaşlarla təmin edildiyini diqqətə çatdırıb.
Seminarda FHN-nin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin Təbliğat şöbəsinin baş mütəxəssisi Nizami Fərəcov çıxış edərək il ərzində qeydə alınan yanğınların 6 faizinin təbii fəlakət, 94 faizinin isə insanların səhlənkarlığından baş verdiyini bildirib. Qeyd edib ki, yanğın zamanı insanlar ilk növbədə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin "112" qaynar xəttinə zəng etməli və ünvanı, hadisənin baş vermə səbəblərini dəqiq şəkildə izah etməlidirlər.
Sonra oktyabr ayında keçirilmiş Rəhbər Heyətin MM məşqləri haqqında MM qərargah rəislərinin çıxışları dinlənilib.

В НАНА состоялось семинарское занятие по пожарной безопасности
В Центральной научной библиотеке состоялось очередное семинарское занятие по пожарной безопасности Второго особого отдела аппарата Президиума НАНА.
Мероприятие было организовано Вторым особым отделом, Управлением гражданской обороны Войск гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям АР и Государственной службой пожарного контроля МЧС.
Открыв мероприятие, в котором приняли участие заместители директора по общим делам научных учреждений и организаций НАНА, начальники штабов ГО, командно-руководящий состав отряда пожаротушения, заведующий отделом Эльдар Гулиев довел до внимания вопросы, стоящие на повестке дня. Э.Гулиев заявил об актуальности вопроса о пожарной безопасности в настоящее время в связи с наступлением зимнего сезона. Он отметил, что в каждом предприятии должна быть обеспечена безопасность сотрудников во время пожара, сотрудники должны быть просвещены и подготовлены с морально-психологической точки зрения, изучен план эвакуации и проведены практические занятия, в том числе разработаны меры по пожарной безопасности.
Начальник отдела подчеркнул важность функционирования средств защиты для предотвращения пожаров, которые могут произойти в научных учреждений и организациях НАНА.
Заместитель начальника Управления ГО войск ГО МЧС, полковник Гудрат Агаев в своем выступлении высоко оценил меры, осуществляемые в области гражданской обороны в НАНА. Он также отметил, что основной задачей системы пожарной охраны является организация предотвращения и профилактики пожаров и спасение людей. Сообщив, что в настоящее время основной проблемой во всем мире является защита человеческих ресурсов во время чрезвычайных ситуаций, Г.Агаев отметил, что в нашей стране в связи с этим принято несколько законодательных актов. Кроме того, МЧС, в том числе Войска ГО обеспечены современной техникой и профессиональными сотрудниками.
На семинаре главный специалист Отдела противопожарной пропаганды Государственной службы пожарного надзора МЧС Низами Фараджевдовел до внимания, что 6 процентов зарегистрированных в течение года случаев пожара были связаны со стихийными бедствиями, а 94 процентов – невнимательностью людей. Отмечалось, что во время пожара, в первую очередь, необходимо связаться с горячей линией МЧС «112», проинформировать об адресе и причинах происшествия.
Далее были заслушаны выступления начальников штабов о тренировках Руководящего состава ГО, проведенных в октябре.