Görkəmli alim və hərbi xadim Kərim Kərimovun 100 illik yubileyi qeyd olunacaq
Məlum olduğu kimi, cari ilin noyabr ayında kosmik proqramların gerçəkləşdirilməsinin fəal iştirakçısı, görkəmli alim və hərbi xadim, Kosmik Uçuşlar üzrə SSRİ Dövlət Komissiyasının sədri, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Dövlət və Lenin mükafatları laureatı, AMEA-nın fəxri üzvü, general-leytenant Kərim Kərimovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Prezident İlham Əliyev Kərim Kərimovun kosmik aparatların və raket texnikasının yaradılması, kosmosa uçuşların intensivləşməsi və kosmonavtikanın inkişaf etdirilməsi sahəsindəki müstəsna xidmətlərini, kosmik fəzanın tədqiqi işinə verdiyi mühüm töhfələri nəzərə alaraq, onun 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar 30 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, noyabın 16-da saat 11:00-da AMEA-nın Əsas binasında genaral-leytenant Kərim Kərimovun 100 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçiriləcək.
Tədbir AMEA-nın, “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin və Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Mərasimdə görkəmli alimin xatirəsinə həsr olunan “Yüksəliş” sənədli filminin nümayişi də nəzərdə tutulur.

Будет отмечен 100-летний юбилей выдающегося ученого и военного деятеля Керима Керимова
Как известно, в ноябре текущего года исполняется 100 лет со дня рождения активного участника реализации космических программ, выдающегося ученого и военного деятеля, председателя Государственной Комиссии по Космическим Полетам СССР, Героя Социалистического Труда, лауреата Государственной и Ленинской премий, почетного члена НАНА, генерал-лейтенанта Керима Керимова.
Президент Ильхам Алиев, принимая во внимание исключительные заслуги Керима Керимова в области создания космических аппаратов и ракетной техники, интенсификации полетов в космос и развития космонавтики, в связи с проведением 100-летнего юбилей подписал Распоряжение от 30 января 2017 года.
Согласно распоряжению, 16 ноября в 11:00 в Главном здании НАНА состоится мероприятие, посвященное 100-летнему юбилею Керима Керимова.
Мероприятие состоится при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана, Открытого Акционерного Общества «Азеркосмос», Национального аэрокосмического агентства Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики.
На мероприятии также планируется демонстрация документального фильма «Возвышение», посвященного памяти выдающегося ученого.