Milli mənəvi dəyərlərimizin qorunması ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır
Oktyabrın 26-da Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “Milli mənəvi dəyərlərin təbliği: dünən, bu gün, sabah” adlı konfrans keçirilib.
Tədbiri açan Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı bildirib ki, Azərbaycanda milli mənəvi dəyərlərin qorunması, təbliği istiqamətində mühüm işlər görülür və bununla bağlı fəaliyyət bundan sonra da davam etdiriləcək. Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Fərmanla təsis edilən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu barədə də ətraflı məlumat verən Mübariz Qurbanlı Fondun respublikamızdakı dini konfessiyaların dəstəklənməsi, mənəvi dəyərlərin qorunması və inkişafı, eyni zamanda, bu sahəyə dövlət dəstəyinin gücləndirilməsini təmin etmək məqsədilə yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Ulu öndər Heydər Əliyevin “İslam dini bizim milli mənəvi dəyərlərimiz arasında çox ciddi yer tutan dəyərlərdən biridir” fikrini xatırladan Mübariz Qurbanlı bildirib ki, mədəniyyəti xalqın böyük sərvəti hesab edən dahi lider mədəni-mənəvi dəyərlərin qorunması, təbliği və yeni estetik düşüncəyə məxsus əsərlərin yaradılması üçün mümkün olan hər şeyi edirdi. M.Qurbanlı vurğulayıb ki, milli mənəvi dəyərlərimizin qorunması ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır.
Sonra çıxış edən Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, akademik Rafael Hüseynov mövzunun əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib, milli mənəvi dəyərlərimizin tarixən keçdiyi yolda müəyyən çətinliklərlə, qadağalarla qarşılaşmasına baxmayaraq, xalqımızın bu dəyərləri bütün dövrlərdə qoruyub saxlaya bildiyini diqqətə çatdırıb. R.Hüseynov, eyni zamanda, Ermənistanın Azərbaycan mədəniyyətinə, maddi-mənəvi irsinə qarşı məqsədyönlü şəkildə həyata keçirdiyi vandalizm siyasətindən də danışıb. Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun yaradılmasını yüksək qiymətləndirən Milli Məclisin komitə sədri vurğulayıb ki, Fond Azərbaycanın milli mənəvi dəyərlərinin, mədəni irsinin, ədəbiyyatımızın yaratdığı böyük yaradıcılıq örnəklərinin dünyada təbliğ edilməsi ilə ölkəmizin böyüklüyünü, gücünü və qüdrətini bir daha göstərəcək.
Tədbirdə “Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, Milli Məclisin deputatı Bəxtiyar Sadıqov, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədr müavini Qəmər Cavadlı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oktay Səmədov,“525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, Rus Pravoslav kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının arxiyepiskopu Aleksandr İşein və başqaları çıxış edərək dövlətimiz tərəfindən Azərbaycanda bütün sahələrə olduğu kimi, mili mənəvi dəyərlərin qorunmasına da xüsusi diqqət göstərildiyini vurğulayıblar.

Защита национально-духовных ценностей тесно связана с именем великого лидера Гейдара Алиева
26 октября при организационной поддержке Государственного комитета по работе с религиозными организациями Азербайджанской Республики состоялась конференция под названием «Пропаганда национально-духовных ценностей: вчера, сегодня, завтра».
Председатель госкомитета Мубариз Гурбанлы сказал, что в Азербайджане ведется активная работа по защите и пропаганде национально-духовных ценностей, и деятельность в этой связи будет продолжена. Подробно проинформировав о Фонде пропаганды духовных ценностей, учрежденном Указом, подписанным президентом Ильхамом Алиевым, Мубариз Гурбанлы отметил, что Фонд создан для поддержки религиозных конфессий в республике, защиты и развития духовных ценностей, укрепления государственной поддержки в этой сфере.
Напомнив слова общенационального лидера Гейдара Алиева «Исламская религия занимает важное место среди наших национально-духовных ценностей», Мубариз Гурбанлы сказал, что гениальный лидер, который считал культуру большим богатством народа, прилагал всевозможные усилия для сохранения, пропаганды национально-духовный ценностей и создания произведений, пропитанных новыми эстетическими мыслями. М.Гурбанлы подчеркнул, что защита национально-духовных ценностей тесно связана с именем великого лидера Гейдара Алиева.
Выступивший затем директор Национального музея азербайджанской литературы, председатель Комитета культуры Милли Меджлиса, академик Рафаэль Гусейнов отметил значимость темы и подчеркнул, что, несмотря на трудности и запреты на историческом пути национальных ценностей, наш народ во всех этапах смог сохранить эти ценности. Р.Гусейнов также коснулся политики вандализма, осуществляемой Арменией целенаправленно против азербайджанской культуры и национально-духовного наследия нашего народа. Высоко оценивая создание Фонда пропаганды духовных ценностей, председатель парламентского комитета отметил, что Фонд, пропагандируя во всем мире национально-духовные ценности, культурное наследие, великие творческие образцы отечественной литературы, еще раз продемонстрирует величие, власть и силу нашей страны.
Далее на мероприятии выступили главный редактор газеты «Азербайджан», депутат Милли Меджлиса Бахтияр Садыгов, заместитель председателя Управления мусульман Кавказа Гамар Джавадлы, исполнительный директор Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики Октай Самадов, главный редактор «525»-й газеты Рашад Маджид, архиепископ Бакинской и Азербайджанской Епархии Русской православной церкви Александр Ишейн и другие.