AMEA adlı mükafatlar üzrə müsabiqə elan edib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin 2017-ci il 15 fevral tarixli 2/3 nömrəli qərarına əsasən, 2017-ci il üçün AMEA-nın “Nəsirəddin Tusi”, “Həsən bəy Zərdabi”, “Akademik Üzeyir Hacıbəyli”, “Akademik Mirəsədulla Mirqasımov”, “Akademik Yusif Məmmədəliyev”, “Akademik Musa Əliyev” və “Abbasqulu ağa Bakıxanov” adına mükafatları üzrə müsabiqə elan olunur.
Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd elmin inkişafına böyük töhfələr verən və mühüm nailiyyətlər qazanan alimləri daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək, eləcə də Azərbaycanın bir sıra alim və mütəfəkkirlərinin xatirəsini əbədiləşdirməkdir.
AMEA-nın adlı mükafatları öz əsasnamələrinə uyğun olaraq, müvafiq elm sahələri üzrə mühüm əhəmiyyətli fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə və ixtiralara görə verilir.
Mükafatlara namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, Akademiyanın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər.
-namizədin irəli sürülməsi haqqında təqdimat (təqdimatda irəli sürülmüş namizədin elmi fəaliyyəti haqqında ümumi məlumat, müsabiqəyə təqdim olunan elmi nailiyyətin elmi-praktiki əhəmiyyəti barədə əsaslandırılmış ətraflı məlumat əksini tapmalıdır);
-namizədin elmi əsərlərinin təsdiq olunmuş siyahısı;
-kadr uçotu üzrə şəxsi vərəqə;
-2 ədəd fotoşəkil (6x9 sm.);
-ali təhsil, elmi dərəcə və elmi adlar haqqında sənədlərin təsdiq olunmuş surətləri;
-tərcümeyi-hal;
-şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
-əlaqə telefonları.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsis edilən dövlət mükafatlarına və digər adlı dövlət mükafatlarına layiq görülmüş işlərin müəlliflərinin həmin işlərə görə AMEA-nın adlı mükafatlarına namizəd kimi irəli sürülməsinə yol verilmir.

Объявлен конкурс на соискание именных наград НАНА
Объявлен конкурс на соискание наград НАНА имени Насреддина Туси, Гасан бека Зардаби, академика Узеира Гаджибейли, академика Мирасадуллы Миркасимова, академика Юсифа Мамедалиева, академика Мусы Алиева, Аббасгулу ага Бакиханова на 2017 год. Решение об этом было принято на прошедшем 17 февраля 2017 года заседании Президиума НАНА.
Основная цель проведения конкурса заключается в поощрении и стимулировании ученых, внесших значительный вклад в развитие отечественной науки, а также увековечении памяти выдающихся ученых Азербайджана.
Отметим, что именные награды НАНА в соответствии с положениями о наградах вручаются за важные фундаментальные и прикладные научные результаты, труды, открытия и изобретения, а также за особые заслуги в развитии науки.
Кандидаты на соискание именных наград могут быть выдвинуты действительными членами и членами-корреспондентами НАНА, учеными советами научных отделений, научно-исследовательских и высших учебных заведений, научными сообществами, научно-техническими советами, функционирующими при министерствах и государственных комитетах.
Не допускается выдвижение в качестве кандидатов на соискание именных наград НАНА авторов работ, удостоенных учрежденных Президентом Азербайджанской Республики государственных наград и прочих именных государственных наград.