AMEA adlı mükafatlar üzrə müsabiqə elan edib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin 2017-ci il 15 fevral tarixli 2/3 nömrəli qərarına əsasən, 2017-ci il üçün AMEA-nın “Nəsirəddin Tusi”, “Həsən bəy Zərdabi”, “Akademik Üzeyir Hacıbəyli”, “Akademik Mirəsədulla Mirqasımov”, “Akademik Yusif Məmmədəliyev”, “Akademik Musa Əliyev” və “Abbasqulu ağa Bakıxanov” adına mükafatları üzrə müsabiqə elan olunur.
Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd elmin inkişafına böyük töhfələr verən və mühüm nailiyyətlər qazanan alimləri daha yüksək səviyyəli tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək, eləcə də Azərbaycanın bir sıra alim və mütəfəkkirlərinin xatirəsini əbədiləşdirməkdir.
AMEA-nın adlı mükafatları öz əsasnamələrinə uyğun olaraq, müvafiq elm sahələri üzrə mühüm əhəmiyyətli fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə və ixtiralara görə verilir.
Mükafatlara namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, Akademiyanın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər.
-namizədin irəli sürülməsi haqqında təqdimat (təqdimatda irəli sürülmüş namizədin elmi fəaliyyəti haqqında ümumi məlumat, müsabiqəyə təqdim olunan elmi nailiyyətin elmi-praktiki əhəmiyyəti barədə əsaslandırılmış ətraflı məlumat əksini tapmalıdır);
-namizədin elmi əsərlərinin təsdiq olunmuş siyahısı;
-kadr uçotu üzrə şəxsi vərəqə;
-2 ədəd fotoşəkil (6x9 sm.);
-ali təhsil, elmi dərəcə və elmi adlar haqqında sənədlərin təsdiq olunmuş surətləri;
-tərcümeyi-hal;
-şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti;
-əlaqə telefonları.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsis edilən dövlət mükafatlarına və digər adlı dövlət mükafatlarına layiq görülmüş işlərin müəlliflərinin həmin işlərə görə AMEA-nın adlı mükafatlarına namizəd kimi irəli sürülməsinə yol verilmir.

Announced competition for Nominal Awards of ANAS
By the decision of the Presidium of ANAS dated February 15, 2017 N 2/3, competition was announced for Nominal Awards of ANAS on behalf of Nasiraddin Tusi, Hasan bey Zardabi, Academician Uzeyir Hajibeyli, Academician Mirasadulla Mirgasimov, Academician Yusif Mammadaliyev, Academician Musa Aliyev and Abbasgulu agha Bakikhanov.
Competition aims at encouraging the scientists who contributed to science development and gained vital achievements, as well as immortalizing a number of Azerbaijan scientists and thinkers’ memory.
Pursuant to the regulations, Awards of ANAS are granted due to important fundamental and applied research results, works, discoveries and inventions over particular scientific fields.
- Submission on the candidate's nomination (common data on scientific activities of the nominee, and detail data on scientific and practical importance of scientific work submitted to the competition should be reflected in presentation);
- Phone;
The authors of those studies awarded the President of the Republic of Azerbaijan's state awards and other nominal awards of the state, are not allowed to be nominated with Nominal Awards of ANAS.