“SEAB-2017. Avrasiyada biomüxtəliflik” mövzusunda beynəlxalq simpozium keçiriləcək
5-8 iyul 2017-ci il tarixlərində Belarusun Minsk şəhərində “SEAB-2017. Avrasiyada biomüxtəliflik” mövzusunda beynəlxalq simpozium keçiriləcək.
Beynəlxalq tədbir AMEA-nın Dendrologiya İnstitutu, Türkiyənin Pamukkale Universiteti, Belarus Dövlət Universiteti, Al-Farabi Qazaxıstan Milli Universiteti, Qazaxıstan Bitki Biologiya və Biotexnologiya İnstitutu, Qazaxıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyinin Elm Komitəsi və Rusiya Dövlət Aqrar Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşəcək.
Qeyd edək ki, “SEAB-2015. Avrasiyada biomüxtəliflik” mövzusunda I Beynəlxalq simpoziumun keçirilməsi təşəbbüsü AMEA-nın Dendrologiya İnstitutu tərəfindən irəli sürülüb və ilk dəfə 1-5 iyun 2015-ci il tarixlərdə Bakıda baş tutub. Beynəlxalq tədbir 2016-cı ildə isə Türkiyənin Pamukkale Universitetində təşkil olunub. Simpoziumun növbəti illərdə Qazaxıstan Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyi və Rusiya Dövlət Aqrar Universitetində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Əsas məqsəd Avrasiyada elm adamlarının, ekoloqların, vətəndaş cəmiyyəti qruplarının, yerli və xarici cəmiyyət icmalarının bir araya gələrək fikir mübadiləsi, müzakirələr aparmasına şərait yaratmaqdır. Simpozumda Avrasiyada biomüxtəlifliyin mövcud vəziyyəti, platforma şəklində zəngin biomüxtəlifliyin qorunması mövzuları əsas müzakirə obyekti olacaq.
Tədbirdə 100-dən artıq alim və mütəxəssis təqdimatla çıxış edəcək. Seçilmiş mövzular impakt faktorlu IJSM jurnalında “Avrasiyada biomüxtəliflik” simpoziumu adı altında dərc olunacaq. Simpozium çərçivəsində muzeylərə, dendroloji parklara səyahətlərin təşkili də nəzərdə tutulur.
“SEAB–2017.Avrasiyada biomüxtəliflik” simpoziumun həmsədrləri - AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Tofiq Sadiq oğlu Məmmədov (Dendrologiya İnstitutu, Azərbaycan), Ramazan Məmmədov (Pamukkale Universiteti,Türkiyə), Boladxan Zayadxan ( Al-Farabi Qazaxıstan Milli Universiteti, Qazaxıstan), Yelena Kalaşnikova (Rusiya Dövlət Aqrar Universiteti, Rusiya) və İqor Semakdır (Belarus Dövlət Universiteti, Belarus).

“SEAB-2017. Biodiversity in Eurasia" international symposium to be held
International event will be organized by ANAS Institute of Dendrology, Turkey Pamukkale University, Belarusian State University, Al-Farabi Kazakh National University, Kazakhstan Institute of Plant Biology and Biotechnology, Science Committee of the Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan and the Russian State Agrarian University.
It should be noted that holding "SEAB-2015. Biodiversity in Eurasia” was initiated by the Institute of Dendrology and for the first time took place in Baku on June 1-5, 2015. The international event was organized in 2016 at the University of Pamukkale, Turkey. Symposium is intended to hold at the Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan and the Russian State Agrarian University.
The main goal is to create conditions for Eurasian scientists, environmentalists, civil society groups, communities, local and international communities to come together and exchange ideas, and negotiations. Key discussion objects in the symposium are state-of-the-art of biodiversity and protecting the rich biodiversity in the form of platform.
More than 100 scientists and specialists will submit lectures at the event. Selected topics will be published under name of “Biodiversity in Eurasia” on the IJSM journal with impact factor. Within the symposium, it is planned to travel to the museums and park dendrology.