“SEAB-2017. Avrasiyada biomüxtəliflik” mövzusunda beynəlxalq simpozium keçiriləcək
5-8 iyul 2017-ci il tarixlərində Belarusun Minsk şəhərində “SEAB-2017. Avrasiyada biomüxtəliflik” mövzusunda beynəlxalq simpozium keçiriləcək.
Beynəlxalq tədbir AMEA-nın Dendrologiya İnstitutu, Türkiyənin Pamukkale Universiteti, Belarus Dövlət Universiteti, Al-Farabi Qazaxıstan Milli Universiteti, Qazaxıstan Bitki Biologiya və Biotexnologiya İnstitutu, Qazaxıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyinin Elm Komitəsi və Rusiya Dövlət Aqrar Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşəcək.
Qeyd edək ki, “SEAB-2015. Avrasiyada biomüxtəliflik” mövzusunda I Beynəlxalq simpoziumun keçirilməsi təşəbbüsü AMEA-nın Dendrologiya İnstitutu tərəfindən irəli sürülüb və ilk dəfə 1-5 iyun 2015-ci il tarixlərdə Bakıda baş tutub. Beynəlxalq tədbir 2016-cı ildə isə Türkiyənin Pamukkale Universitetində təşkil olunub. Simpoziumun növbəti illərdə Qazaxıstan Respublikasının Təhsil və Elm Nazirliyi və Rusiya Dövlət Aqrar Universitetində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Əsas məqsəd Avrasiyada elm adamlarının, ekoloqların, vətəndaş cəmiyyəti qruplarının, yerli və xarici cəmiyyət icmalarının bir araya gələrək fikir mübadiləsi, müzakirələr aparmasına şərait yaratmaqdır. Simpozumda Avrasiyada biomüxtəlifliyin mövcud vəziyyəti, platforma şəklində zəngin biomüxtəlifliyin qorunması mövzuları əsas müzakirə obyekti olacaq.
Tədbirdə 100-dən artıq alim və mütəxəssis təqdimatla çıxış edəcək. Seçilmiş mövzular impakt faktorlu IJSM jurnalında “Avrasiyada biomüxtəliflik” simpoziumu adı altında dərc olunacaq. Simpozium çərçivəsində muzeylərə, dendroloji parklara səyahətlərin təşkili də nəzərdə tutulur.
“SEAB–2017.Avrasiyada biomüxtəliflik” simpoziumun həmsədrləri - AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Tofiq Sadiq oğlu Məmmədov (Dendrologiya İnstitutu, Azərbaycan), Ramazan Məmmədov (Pamukkale Universiteti,Türkiyə), Boladxan Zayadxan ( Al-Farabi Qazaxıstan Milli Universiteti, Qazaxıstan), Yelena Kalaşnikova (Rusiya Dövlət Aqrar Universiteti, Rusiya) və İqor Semakdır (Belarus Dövlət Universiteti, Belarus).

Состоится Международный симпозиум «SEAB-2017. Биоразнообразие в Евразии»
5-8 июля 2017 года в городе Минске пройдет Международный симпозиум «SEAB-2017. Биоразнообразие в Евразии».
Международное мероприятие состоится при совместной организационной поддержке Института дендрологии НАНА, Университета Памуккале Турции, Белорусского государственного университета, Казахского национального университета Аль-Фараби, Казахского института биологии и биотехнологии растений, Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, Российского государственного аграрного университета.
Отметим, что инициатива проведения IМеждународного симпозиума «SEAB-2017. Биоразнообразие в Евразии» была впервые выдвинута Институтом дендрологии НАНА. Симпозиум состоялся 1-5 июня 2015 года в Баку. В 2016 году международное мероприятие пройдет в Университете Памуккале Турции. В последующие годы проведение симпозиума планируется в Министерстве образования и науки Республики Казахстан и Российском государственном аграрном университете.
Основная цель - собрать вместе деятелей науки, экологов, структур гражданского общества, местных и зарубежных общин Евразии и создание условий для обмена мнениями и ведения обсуждений. В симпозиуме основной темой обсуждения будет нынешнее состояние биоразнообразия в Евразии, охрана богатого биоразнообразия в виде платформы.
На мероприятии с презентациями выступят более 100 ученых и специалистов. Избранные темы будут опубликованы в импакт факторном журнале IJSMпод названием «Биоразнообразие в Евразии». В рамках симпозиума планируется также организация поездок в музеи и дендрологические парки.
Сопредседатели симпозиума «SEAB-2017. Биоразнообразие в Евразии» - член-корреспондент НАНА, профессор Тофиг Садыг оглу Мамедов, (Институт дендрологии, Азербайджан), Рамазан Мамедов (Университет Памуккале, Турция), Боладхан Заядхан (Казахский национальный университет Аль-Фараби, Казахстан), Елена Калашникова (Российский государственный аграрный университет, Россия) и Игорь Семак (Белорусский государственный университет, Беларусь).