NATO-nun "Science for Peace and Security (SPS)" əməkdaşlıq proqramı üzrə növbəti elan verilmişdir. Proqrama təqdim ediləcək layihələr aşağıda göstərilən prioritet istiqamətləri əhatə etməlidir:
1.Ümumi maraq doğuran məsələlər üzrə qarşılıqlı faydalı olan əməkdaşlıq üçün imkanlar və yaranan təhlükəsizlik problemlərinin həlli üçün beynəlxalq səylər:
a.Terrorla mübarizə;
b.Enerji təhlükəsizliyi;
c.Kibermüdafiə;
d.Kimyəvi, bioloji, radioloji və nüvə (CBRN) vasitələrindən müdafiə;
e.Ekoloji təhlükəsizlik.
2.NATO-nun əməliyyat və missiyaları üçün gücləndirmə dəstəyi.
3.Böhranların qarşısının alınması üçün erkən xəbərdarlıq yolu daxil olmaqla, təhlükəsizlik üzrə maarifləndirmənin gücləndirilməsi:
a.Təhlükəsizliklə əlaqədar qabaqcıl texnologiyalar;
b.Sərhəd və Port təhlükəsizliyi;
c.Mina və partlamamış sursatın aşkarlanması və rəsmiləşdirilməsi;
d.NATO-nun strateji məqsədləri ilə bağlı təhlükəsizliyinin sosial aspektləri.
4.Bu prioritetlər sırasında qeyd edilməmiş, lakin təhlükəsizlik problemləri ilə sıx əlaqədar bütün layihələr SPS proqramı çərçivəsində nəzərə alına bilər

НАТО распространило очередное объявление по программе сотрудничества "Science for Peace and Security (SPS)". Представленные проекты по программе должны соответствовать нижеследующим приоритетным направлениям:
НАТОраспространилоочередное  объявление по программе сотрудничества "Science for Peace and Security (SPS)". Представленные проекты по программе должны соответствовать нижеследующим приоритетнымнаправлениям:
1.Вопросы общей заинтересованности, возможности взаимовыгодного сотрудничества и международные усилия по обеспечению безопасности при их решении:
a.Борьба с террором;
b.Энергетическая безопасность;
c.Киберзащита;
d.Защита от химических, биологических, радиологических и ядерных (CBRN) средств;
e.Экологическая безопасность.
2.Усиление поддержки операций и миссий НАТО.
3.Усиление информированности и просвещения  для раннего предупреждения кризисов на основе раннего предупреждения, включая усиление информированности с целью обеспечения безопасности:
a. передовые технологии по обеспечению безопасности;
b.Безопасность границ и портов;
c.Обнаружение и обезвреживание мин и неразорвавшихся боеприпасов;
d.Социальные аспекты, связанные с безопасностью стратегических целей НАТО
4.  Если проекты затрагивают вопросы тесно связанные с пробелемами безопасности, но не упоминаются в данном списке, они будут рассматриваться в рамках программы SPS .